اهل‌بیت (ع)شناخت اهل بیت و اصحاب (ع)

بیست و دوم جمادی الاول وفات حضرت قاسم بن موسی الکاظم (علیهما السلام)

امروز بیست و دوم جمادی الاول سالروز وفات حضرت قاسم بن موسی الکاظم (علیه السلام) است. ایشان که به صاحب الکرامات معروف است در سال 192 هجری دار فانی را وداع گفتند.

داروخانه آنلاین داروپلاس

بیست و دوم جمادی الاول وفات حضرت قاسم بن موسی الکاظم (علیهما السلام)

امروز بیست و دوم جمادی الاول سالروز وفات حضرت قاسم بن موسی الکاظم (علیه السلام) است. ایشان که به صاحب الکرامات معروف است در سال ۱۹۲ هجری دار فانی را وداع گفتند.

صفات حضرت قاسم بن موسی الکاظم (علیه السلام) 

حضرت قاسم علیه السلام مردی جلیل القدر و از نسل امامت و نبوت بودند. ایشان شخصی با تقوا بودند و پس از شهادت برادرشان امام رضا (علیه السلام) مصیبتهای زیادی را متحمل شدند. در منزلت و شان ایشان این مقدار بس است که شیخ کلینی که ثقه اسلام است در کتاب الکافی بیان نموده: از یزید بن سلیط نقل شده که امام موسی الکاظم (علیه السلام) به ایشان فرمودند: (ای ابا عماره به تو خبر دهم که من از منزلم بیرون رفتم و بفلان پسرم وصیت کردم و در ظاهر پسران دیگرم را هم با او شریک کردم ولی در باطن تنها به او وصیت کردم، اگر کار دست من می بود، امامت را به پسرم قاسم می دادم که او را دوست دارم و نسبت به او مهربانم، ولی این اختیار با خدای عز و جل است).

وفات ایشان: 

حضرت قاسم (علیه السلام) در سال ۱۹۲ پس از مبتلا شدن به بیماری شدیدی در سرزمین سورا ودر منطقه باخمرا، دار فانی را وداع گفت. اکنون مرقد مطهر ایشان با گنبدی طلایی و گلدسته های سرکشیده به آسمان محل زیارت محبان اهل بیت علیهم السلام قرار گرفته و کرامات ایشان زبانزد همگی گردیده است.

وصیت ایشان: 

ایشان در بستر بیماری به پدر همسر خود شیخ الحی فرمودند: ای عمو، اگر فوت کردم، مرا غسل و کفن کن و به خاک بسپار، و اگر زمان حج فرارسید بهمراه دخترت و دخترم به حج بروید و حج کنید و پس از مناسک حج به سمت مدینه رهسپار شوید، دخترم را در ورودی شهر مدینه از مرکب پیاده کن و بگذار پیاده به سمت مدینه برود و شما و همسرم پشت سر دخترم راه بروید تا اینکه دخترم پشت درب بلندی بایستد، این درب منزل ماست، سپس وارد منزل ما می شود.)

عمل کردن به وصیت حضرت قاسم علیه السلام: 

در سال دوم وفات حضرت قاسم علیه السلام شیخ الحی بهمراه دختر حضرت قاسم (علیه السلام) به حج مشرف می شود، همانگونه که حضرت قاسم وصیت کردند عمل نمود تا اینکه درب منزل گشوده شد. زنان هاشمی دور دختر ایستادند و از اصل و نسب او پرسیدند، تا اینکه مادر حضرت قاسم علیه السلام او را دید وگفت: (وا ولداه وا قاسماه) به خدا قسم که او یتیم فرزندم قاسم است، سپس آن دختر از همراه بودن مادر و جدش گفت. گفته شده که مادر حضرت قاسم علیه السلام پس از مطلع شدن از وفات فرزندش بیمار شد و پس از سه روز دار فانی را وداع گفت.

فضیلت زیارت ایشان: 

سید بن طاووس در کتاب مصباح الزائر فضیلت زیارت حضرت قاسم بن موسی الکاظم (علیه السلام) را در حد فضیلت زیارت حضرت ابوالفضل عباس (علیه السلام) و حضرت علی اکبر (علیه السلام) عنوان نموده و امام رضا علیه السلام نیز در خصوص زیارت ایشان فرموده اند: هر کسی که قادر به زیارت من نیست به زیارت برادر قاسم برود).

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن