اهل‌بیت (ع)شناخت اهل بیت و اصحاب (ع)

تأثیر پذیرش ولایت حضرت زهرا (س) در پاکی روح

داروخانه آنلاین داروپلاس

تأثیر پذیرش ولایت حضرت زهرا (س) در پاکی روح

زیارتنامه‌ها یکی از مهم‌ترین منابع برای دستیابی به فضایل اهل‌بیت عصمت و طهارت  (علیهم السلام)  محسوب می‌شود که لازمه آن، اطمینان از صدور متن زیارت از ناحیه معصومین  (علیهم السلام)  است که در اصطلاح به آن زیارتنامه مأثوره (اثر معصوم  (علیه السلام) ) گفته می‌شود.

درباره زیارتنامه حضرت زهرا  (سلام الله علیها)  متون مختلفی وجود دارد که در کتب ادعیه و روایی دیده می‌شود. از این جهت ضروری است از صحت انتساب آن به معصومان  (علیهم السلام)  اطمینان حاصل کرد چرا که همان طور که عنوان شد، زیارتنامه‌های یکی از منابع معرفتی شیعیان و محبان اهل عترت  (علیهم السلام)  شناخته می‌شوند.

در یکی از این زیارتنامه‌ها به نقل از امام محمد باقر  (علیه السلام)  می‌خوانیم: یا مُمْتَحَنَهُ امْتَحَنَکِ اللهُ الَّذی خَلَقَکِ قَبْلَ اَنْ یَخْلُقَکِ، فَوَجَدَکِ لِمَا امْتَحَنَکِ صابِرَهً، وَ زَعَمْنا اَنّا لَکِ اَوْلِیاءُ وَمُصَدِّقُونَ وَصابِرُونَ لِکُلِّ ما اَتانا بِهِ اَبُوکِ صَلَّى اللهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ وَاَتى بِهِ وَصِیُّهُ، فَاِنّا نَسْأَلُکِ اِنْ کُنّا صَدَّقْناکِ إلاّ اَلْحَقْتِنا بِتَصْدیقِنا لَهُما لِنُبَشِّرَ اَنْفُسَنا بِاَنّا قَدْ طَهُرْنا بِوَلایَتِکِ. (التهذیب، ج. ۶، ص. ۱۰)

اى آن کسی که خدا تو را خلق کرد، تو را پیش از خلقت آزمود و در آن آزمایش بر هر گونه بلا و مصیبت تو را شکیبا و بردبار یافت و ما چنین پنداریم که دوستان شما هستیم و مقام والای شما را تصدیق مى‌‏کنیم و بر هر دستور و تعلیمات الهى که پدر شما و وصیّش که درود حق بر او و آلش باد براى ما آورد، صبور و مطیع خواهیم بود؛ از تو درخواست می‌‏کنیم که اگر ما واقعاً تو را تصدیق کرده‌ایم، ما را به خاطر این تصدیق به پدر بزرگوارت و جانشینش ملحق کنی تا ما به خود مژده دهیم که حقیقتاً به سبب ولایت تو پاکیزه شده‌ایم.

سوای از معارف و مضامین عالی که در ابتدای این زیارتنامه موجود است و باید به طور مجزا به هر فراز پرداخت، نکته‌ای وجود دارد که ارزش والای حضرت زهرا  (سلام الله علیها)  نزد خداوند مشخص می‌کند. به این صورت که از این بانوی بزرگوار درخواست می‌کنیم به سبب تصدیق‌شان، ما را متصل به رسول‌الله (صلی الله علیه وآله) به عنوان خاتم‌الانبیاء و امیرالمؤمنین  (علیه السلام)  به عنوان برترین اوصیاء کند تا از این طریق به نَفس‌مان بشارت دهیم به واسطه ولایت حضرت زهرا  (سلام الله علیها)  تطهیر می‌شویم. از این جهت مؤمنان حقیقی با ورود به ولایت حضرت زهرا  (سلام الله علیها)  نفس‌شان از آلودگی‌های قلبی و روحی پاک می‌شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن