اخبارحج و زیارت

توصیه رئیس ستاد مکه به حجاج ایرانی

رئیس ستاد حج و زیارت در مکه مکرمه با بیان اینکه تمامی حجاج ایرانی تا 14 مرداد برای انجام مناسک حج تمتع در این شهر مقدس گردهم می آیند، از آنها خواست خود را برای یک دوره زندگی جمعی و تمرین تعامل، مدارا و صبوری آماده کنند.

داروخانه آنلاین داروپلاس

توصیه رئیس ستاد مکه به حجاج ایرانی  

رئیس ستاد حج و زیارت در مکه مکرمه با بیان اینکه تمامی حجاج ایرانی تا ۱۴ مرداد برای انجام مناسک حج تمتع در این شهر مقدس گردهم می آیند، از آنها خواست خود را برای یک دوره زندگی جمعی و تمرین تعامل، مدارا و صبوری آماده کنند.

اکبر رضایی رئیس ستاد حج و زیارت مستقر در مکه مکرمه، گفت: برنامه ریزی های لازم برای ارایه خدمات مناسب به حجاج ایرانی در حوزه های مختلف اعم از مسکن، تغذیه، حمل و نقل، تدارکات و راهنمایی آنها انجام شده است و در مجموع، هیچ نگرانی و مشکلی در زمینه اقامت آنان وجود ندارد.

رییس ستاد حج و زیارت در مکه مکرمه افزود: اکنون شرایط از هر نظر برای ورود زائران ایرانی به این شهر مقدس آماده است. با این حال، از همه آنها می خواهیم خود را برای تجربه یک دوره زندگی جمعی و گروهی در سفر حج آماده کنند.

وی خاطرنشان کرد: زندگی جمعی شرایط خاص خود را دارد که از مهمترین آنها، رعایت حال دیگران و تعامل مناسب با همسفران است.

رضایی گفت: ازدحام حجاج در هتل ها همواره با محدودیت ظرفیت رستورانها و آسانسورها همراه است و ما از همه زائران می خواهیم در شرایط خاص نظیر هنگام شرکت در جلسات، اقامه نماز جماعت و صرف ناهار و شام برای استفاده از آسانسورها حوصله، سعه صدر و بردباری نشان دهند.

وی یادآور شد: سازمان حج و زیارت برای رفع این مشکلات به گونه ای برنامه ریزی کرده است که کاروانها بتدریج در هتلها مستقر شوند اما در زمان انجام مناسک حج تمتع تمامی ظرفیت هتلها پر است و برای برون رفت از مسائلی نظیر کمبود ظرفیت آسانسور و رستوران، همگی باید با یکدیگر همکاری کنند و صبوری نشان دهند.

رییس ستاد حج و زیارت در مکه مکرمه همچنین از حجاج ایرانی خواست هنگام ترددهای درون شهری و زیارت مسجدالحرام، حتما کارت شناسایی خود را همراه داشته باشند.

وی به زائران نسبت به عبور از بزرگراهها و خیابانهای اصلی در شهر مکه با توجه به سرعت بالای خودروها هشدار داد و از آنان خواست در اینگونه شرایط، ملاحظات و دقت لازم را رعایت کنند.

 رضایی افزود: تاکنون حادثه خاصی برای زائران ایرانی در مکه مکرمه رخ نداده است و همگی آنها در شرایط خوب و مناسبی بسر می برند.

*وضعیت اسکان زائران در هتلها

به گفته رییس ستاد حج و زیارت در مکه مکرمه،  برای اسکان زائران ایرانی با ۸۰ هتل در شهر مکه قرارداد بسته شده است و تاکنون، کاروانهای ایرانی در ۵۲ هتل استقرار یافته اند.

وی بالاترین ظرفیت هتلهای حجاج ایرانی را در این شهر ۴۷۰۰ نفر و کمترین ظرفیت را حدود ۵۰۰ نفر برشمرد و یادآور شد که به طور میانگین، هر هتل پذیرای نزدیک به ۱۲۰۰ زائر ایرانی خواهد بود.

رضایی خاطرنشان کرد: زائران ایرانی مستقر در مکه با ۱۹ خط اتوبوس درون شهری بطور شبانه روزی و رایگان از هتلهای مختلف به ۴ ایستگاه مرکزی انتقال می یابند و از آنجا با سرعت و سهولت به مسجدالحرام می روند.

وی گفت: متوسط مدت اقامت حجاج ایرانی در مکه ۳۰ روز است اما علاوه بر آن، زائران مدینه قبل و بعد مهمان شهر پیامبر هستند.

*۱۴مرداد؛ روز حضور همه حجاج در مکه

این مقام سازمان حج و زیارت گفت: تمامی کاروانهای حجاج ایرانی تا روز ۱۴ مرداد از جده و مدینه خود را به مکه مکرمه می رسانند تا برای انجام مناسک حج تمتع و ایام تشریق آماده شوند.

وی افزود: با آغاز ایام تشریق، از بعد از ظهر روز هشتم ذی الحجه (۱۸ مرداد) زائران ابتدا به عرفات می روند و پس از برگزاری مراسم روز عرفه در روز نهم ذی الحجه، پس از غروب به سوی مشعر الحرام کوچ کرده و تا طلوع آفتاب عید قربان در این سرزمین توقف می‌کنند.

رئیس ستاد حج و زیارت در مکه مکرمه با بیان اینکه حجاج در روز عید قربان به مدت سه روز وارد منا شده و در آنجا بیتوته خواهند کرد، از برنامه ریزی این ستاد برای ارایه خدمات مناسب به زائران در ایام تشریق خبر داد.

وی گفت: یکی از مهمترین مسایل در ایام مذکور، موضوع انتقال حجاج به مشاعر مقدسه است و در سال جاری به گونه ای برنامه ریزی کرده ایم که خطوط اتوبوسرانی سریع السیر (بی آرتی) کار انتقال حجاج را با سرعت و سهولت انجام دهند.

رضایی گفت: تا پایان امروز شنبه شمار حجاج ایرانی حاضر در مکه به ۲۶ هزار و ۴۲۱ نفر می رسد که از این تعداد، ۱۵ هزار و ۳۳۹ نفر پس از زیارت مرقد پیامبر (ص) و ائمه معصوم (ع) در بقیع از مسیر مدینه منوره و ۱۱ هزار و ۸۲ نفر نیز بطور مستقیم از ایران و از طریق فرودگاه جده وارد سرزمین وحی می شوند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن