اخباراخبار مذهبی

حجت‌الاسلام و المسلمین سعید شمس:امام محمد باقر(ع) یکی از روایان کربلا

کارشناس ارشد علوم قرآنی گفت: "باقر" یعنی شکافنده علوم و کسی که علوم را در جامعه نشر و گسترش می‌دهد. همچنین ایشان، چون در واقعه کربلا حضور داشتند یکی از راویان کربلا است. هرچند که در آن زمان ۶ ساله بودند. 

داروخانه آنلاین داروپلاس

حجت‌الاسلام و المسلمین سعید شمس:امام محمد باقر(ع) یکی از روایان کربلا

کارشناس ارشد علوم قرآنی گفت: “باقر” یعنی شکافنده علوم و کسی که علوم را در جامعه نشر و گسترش می‌دهد. همچنین ایشان، چون در واقعه کربلا حضور داشتند یکی از راویان کربلا است. هرچند که در آن زمان ۶ ساله بودند.

حجت‌الاسلام و المسلمین سعید شمس درباره ویژگی‌های حضرت امام محمد باقر(ع) گفت: ایشان در مقطعی از تاریخ زندگی می‌کردند که فرصت تبلیغ علم و ترویج آن در جامعه مهیا بود و توانستند از این طریق جامعه را روشن کنند. بنابراین بیشترین حجم روایاتی که از اهل بیت عصمت و طهارت وجود دارد از زمان امام محمد باقر (ع) شروع شده و در زمان فرزندشان حضرت امام جعفر صادق(ع) نیز ادامه می‌یابد.

وی درباره نام امام محمد باقر(ع) اظهار کرد: “باقر” یعنی شکافنده علوم و کسی که علوم را در جامعه نشر و گسترش می‌دهد. همچنین ایشان چون در واقعه کربلا حضور داشتند یکی از راویان کربلا به شمار می روند.هرچند که در آن زمان ۶ ساله بودند.

شمس افزود: درباره این امام از جابربن عبدالله انصاری نقل شده است که پیامبر(ص) می‌فرمود شما یکی از نوه‌های من را خواهید دید پس سلام من را به او برسانید. آن نوه پیامبر اکرم(ص) نیز امام محمد باقر(ع) بود که البته جابر در زمان به دنیا آمدن ایشان بینایی اش را از دست داده بود.

این کارشناس علوم قرآنی درباره روایات بیشمار از امام محمد باقر(ع) اظهار کرد: در بحث‌های روایی و آیات  بارها و بارها از ایشان نام برده می‌شود. وقتی وارد مباحث علوم اسلامی و دینی می‌شویم قال‌الباقر و قال‌الصادق در همه آنها آمده است. این حجم تا اندازه‌ای است که علما در جلسات درس خود روزی نیست که از این امام یاد نکنند.

وی درباره دلیل این وسعت اختیار امام محمد باقر(ع) در ترویج علم بیان کرد: دلیل وسعت اختیار امام محمد باقر(ع) در ترویج علم این است که در آن زمان خلیفه بنی امیه رو به حال مرگ بود و در فاصله بین جایگزینی خلافت بنی‌عباس به‌جای بنی‌امیه فرصتی دست داد که ایشان توانستند چشمه‌ای از علوم خداوند به ائمه را دریافت کرده و به مردم عرضه کنند وگرنه در دوره‌های دیگر همواره خفقان برای اهل بیت(ع) وجود داشت. به طور مثال امام حسن عسگری(ع) به دلیل خفقانی که در آن زمان وجود داشت ارتباطاتشان مخفیانه بود بنابراین کمترین روایت از ایشان موجود است.

شمس درباره شهادت حضرت رقیه(س) نیز اظهار کرد: ایشان دختر ۳ ساله امام حسین(ع) و جزو کاروان اسرای کربلا بودند و امام حسین(ع) همواره حضرت زینب(س) را سفارش به صبر در برابر مصیبت می‌کردند و می‌گفتند در این مصیبت اسارت صبر و تحمل کنید که مبادا از کوره در روید و مرتکب اشتباهی شوید. تحمل کنید تا ماجرا بگذرد.

وی ادامه داد: یکی از ایراداتی که حضرت زینب(س) خطاب به امام حسین(ع) می‌فرمودند این بود که اگر کودکان گلایه کنند من نمی‌توانم جوابگوی آنها باشم که یکی از آنها حضرت رقیه(س) دختر سه ساله امام حسین(ع) بود.

حضرت رقیه(س) باب‌الحوائج است
این کارشناس علوم قرآنی اظهار کرد: حضرت رقیه(س) بنا بر ماجرایی که مشهور است در خرابه‌های شام خواب پدر را می‌بیند از خواب بیدار می‌شود و بهانه پدر را می‌گیرد از آنجا که این خرابه در کنار کاخ یزید بود این اتفاق به گوش یزید می‌رسد و او دستور می‌دهد سر مطهر امام حسین(ع) را برای حضرت رقیه(س) ببرند.

وی ادامه داد: یزید سر امام حسین(ع) را در یک تبق می‌گذارد و پارچه سفیدی روی آن می‌ کشد، حضرت رقیه پارچه را کنار می‌زند و سر خون‌آلود پدر را می‌بیند آن را در آغوش می‌گیرد با آن درد دل می‌کند و آنقدر این درد دل ادامه می‌یابد تا ایشان به شهادت می رسد.

شمس خاطرنشان کرد: یکی از ویژگی‌های حضرت رقیه(س) باب‌الحوائج بودن ایشان است. معمولاً کسی در خانه این حضرت رود بدون حاجت برنمی‌گردد.

شما میتوانید مطالب بیشتری را در سایت زائر مشاهده نمائید

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن