اخبارحج و زیارت

حج امسال متفاوت است؛ سخت، گران و طولانی

دست‌اندرکاران حج امسال زوایای مختلف حج ۹۸ را در کمیسیون فرهنگی مجلس تشریح کردند.

داروخانه آنلاین داروپلاس

حج امسال متفاوت است؛ سخت، گران و طولانی

دست‌اندرکاران حج امسال زوایای مختلف حج ۹۸ را در کمیسیون فرهنگی مجلس تشریح کردند.
به گزارش خبرگزاری خانه ملت حجت الاسلام سیدعبدالفتاح نواب نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت و سرپرستی حجاج ایرانی در نشست امروز (یکشنبه ۲ تیر) کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت:  به اندازه ۱۴ سال دیگر زائر پشت صف  حج‌ تمتع در کشور وجود دارد که برای حج امسال، میانگین سنی حجاج ۵۶ سال است و نزدیک به ۳۰ هزار نفر بیش از ۶۰ سال سن دارند.
عربستان به درخواست افزایش ۱۰ هزار سهمیه جدید حج برای ایران جواب نداده است
وی افزود: در موضوع بازارگردی حجاج اقدامات لازم انجام شده و چند فروشگاه اینترنتی در این خصوص تعریف شده هرچند که بهتر است حجاج از بازار شهرهای خود خریداری لازم را انجام دهد.
وی با بیان اینکه در تهران ۴ هزار نفر هستند که فیش حج امسال را دارند اما کاروانی برای آنها پیدا نمی‌شود، ادامه داد: در شهرهای دیگر هم چنین آماری وجود دارد و به همین دلیل ایران از عربستان درخواست افزایش ۱۰ هزار سهمیه جدید داشته تا بتواند پاسخگوی متقاضیان سفر حج باشد اما عربستان اگرچه قول بررسی این موضوع را داده اما به هند و پاکستان ۲۰ هزار و به عراق نیز ۱۵ هزار ظرفیت اضافه داده است.
 وی افزود: عربستان درخواست انجام پرواز حجاج ایرانی را داشت اما با توجه به قیمت گران و گزاف آن که اجحاف نسبت به زائران بود، ایران پنجاه درصد زائران را خودش تقبل کرد؛ اما اکنون رفت و برگشت حجاج برای حج سال ۹۸ باید توسط شرکت ایران ایر انجام شود و عربستان هیچ کمکی به جابجایی و نقل و انتقال حجاج ایرانی نخواهد کرد.
حج امسال در تاریخ انقلاب، گران ترین، طولانی ترین و سخت ترین حج است
وی با بیان اینکه عملیات حج تمتع امسال از ۱۷ تیر شروع می شود و در ۱۷ شهریور ماه پایان خواهد داشت، گفت: عربستان تاکید داشت که پروازهای ایرانی فقط از شرکت ایران ایر انجام شود.
نواب گفت: حج امسال در تاریخ انقلاب، گران ترین، طولانی ترین و سخت ترین حج است؛ ضمن آنکه وضعیت گرمای هوا موجب اذیت زوار می‌شود اما بعثه و سازمان حج سعی دارند در همراهی کامل با هواپیمایی زمینه خدمت رسانی به حجاج را بیش از پیش فراهم کنند.
در ادامه آزاد معاون رییس سازمان حج گفت: ۸۶ هزار و ۵۵۰ نفر از زائران توسط شرکت ایران ایر به عربستان منتقل می شود و به همین دلیل احتمال دارد که ایستگاه های پروازی در کشور محدود و انتقال حجاج از برخی شهرها به تهران منتقل شود.
کارشکنی عربستان در نقل و انتقال زوار و حجاج ایرانی
همچنین عابدزاده رئیس سازمان هواپیمایی کشوری توضیح داد: در سال ۹۷ عربستان سعودی ۲۵ درصد مسافران را جابه جا کرد و ۷۵ درصد آن توسط ایرلاین‌های ایرانی انجام شد اما در حج امسال عربستان در جابه‌جایی زائر ایرانی شانه خالی کرد و ایران مجبور است پروازهای اروپایی آسیایی و منطقه ای خود را محدود کند تا بتواند از پس از جابجایی حجاج برآید.
وی ادامه داد: تلاش شد تمامی پروازهای به خارج کشور مدیریت شود و در اختیار سفر حج قرار گیرد.
عابدزاده با بیان اینکه شرایط برای ایران فوق العاده سخت است، افزود: عربستان بسیار دیر اعلام کرد که ایران باید همه بار نقل و انتقال حجاج را به دوش بکشد و به همین دلیل شرکت های ایرانی که بلیت‌های خود را از قبل فروخته بودند متحمل ضررهای مالی بسیاری خواهند شد.
وی گفت: هیچ کشوری به ما هواپیمای اجاره‌ای نمی دهد و از سوی دیگر هواپیماهای ایران ایر محدود و قدیمی است.
در ادامه جمشیدی معاونت بازرگانی هما از کارشکنی عربستان در نقل و انتقال زوار و حجاج ایرانی خبر داد و گفت: سعودی در نامه ای اعلام کرده که ایران حق اجاره هیچ هواپیمایی ندارد و در صورتی که بخواهد از هواپیمایی سعودی استفاده کند باید آن را به قیمت روز خریداری کند.
 به گزارش خبرگزاری خانه ملت دهقانی زنگنه مدیرعامل هما با اشاره به اینکه عربستان فقط جواب سازمان حج را می دهد زیرا ایران و عربستان با یکدیگر رابطه دیپلماتیک ندارند، گفت: بنای ما این است که با قدرت حج را برگزار کنیم ولی کمیسیون فرهنگی باید از سازمان حج بخواهد با ما همکاری لازم را داشته باشد.
وی از تشکیل کمیته ای متشکل از نمایندگان شرکت فرودگاه ها، سازمان حج و سازمان هواپیمایی برای رتق و فتق امور خبر داد و افزود: ۳۶۱ پرواز رفت، حجاج ایرانی را به عربستان منتقل می کنند.
کیفیت حج مهمتر از کمیت آن است
همچنین در این جلسه نمایندگان نکاتی مطرح کردند:
آزادیخواه به موضوع طولانی شدن سفر حج به دلیل مقوله ترابری در حمل و نقل زوار و لزوم اقدامات فرهنگی برای حجاج تاکید کرد.
طباطبایی نژاد در این جلسه گفت: بخشی از سختی حج امسال به دلیل افزایش قیمت بلیط هواپیمایی عربستان است اما باید این موضوع را برای سال‌های آینده مدیریت کرد.
وی تأکید کرد: زائران در مقابل پولی که پرداخت می‌کنند به دنبال خدمات مناسب هستند و شاید لازم باشد اطلاع رسانی لازم به زائران صورت گیرد تا در جریان کم و کیف موضوع پروازها قرار گیرند.
ذوالقدر با تأکید بر اینکه کیفیت حج مهمتر از کمیت آن است، گفت: در گزارش های ارائه شده، بیشتر به مسائلی همچون اسکان و هتل حجاج تاکید شده در صورتی که حرمت حجاج ایرانی باید حفظ و حج با آبرومندی برگزار شود.
حج گران انجام می شود
پژمانفر نیز با انتقاد از اینکه حج گران انجام می شود، خواستار ارزان تر کردن آن شد و توضیح داد: برخی مسائل قابل اصلاح است ولی اراده‌ای برای انجام آن وجود ندارد؛ مثلاً ما گران ترین و بدترین مدیریت را برای اسکان حجاج خود در عربستان داریم.
وی همچنین خواستار شفاف تر شدن عملکرد سازمان حج و زیارت شد و از به کارگیری مدیران بازنشسته در این سازمان انتقاد کرد.
وقفچی نیز با اشاره به اینکه پرواز حجاج زنجان از تهران انجام خواهد شد، گفت: مردم انتظار دارند اگر مسائل رفاهی آنها بهتر نمی شود، حداقل بتوانند پروازها را از خود شهرستان‌ها انجام دهند زیرا مثلا انتقال حجاج زنجانی به تهران دهها عارضه دارد.
عزت، امنیت، سلامت و رفاه زائران جزو اصول اساسی سفر حج است
مازنی نیز با بیان اینکه در تبیین فلسفه حج در جامعه کوتاهی شده است، گفت: سازمان حج و بعثه مسئولیت سنگینی دارند و باید از نقش رسانه ملی در این خصوص بیشتر استفاده شود.
وی تأکید کرد: حج یک فرصت برای ایرانیان است که با مسلمانان تمام نقاط دنیا ارتباط برقرار کنند و عزت، امنیت، سلامت و رفاه زائران جزو اصول اساسی سفر حج است.
مازنی پیشنهاد داد اعضای کمیسیون فرهنگی عازم سفر حج به هزینه شخصی می‌توانند با ابلاغیه‌ای مسئول افتخاری امور نظارتی بر حج باشند.
مسعودی نیز با بیان اینکه حج مسئله حیثیتی برای کشور است، خواستار همراهی تمام دستگاه ها، شرکت ها و ایرلاین ها شد و بر لزوم توجیه زائران در خصوص احتمال تاخیر در انجام سفر و پروازها تاکید کرد.
آمادگی کمیسیون فرهنگی مجلس برای بهتر شدن وضعیت حج امسال
جعفرپور نیز با بیان اینکه حج امسال متفاوت است، توضیح داد: سخت‌گیری‌های کینه توزانه ورای ضوابط بین المللی به ویژه در عرصه نقل و انتقال حجاج باعث شده در حج امسال شاهد انتقال با پروازهای ایرانی باشیم.
وی افزود: لزوم هماهنگی بین سازمان هواپیمایی و حج و زیارت بیشتر از گذشته احساس می‌شود و باید امور به گونه‌ای پیش رود که بازگشت حجاج با تدبیر و بدون مشکل انجام شود.
رییس کمیسیون فرهنگی مجلس تاکید کرد: امیدواریم امسال شاهد حج ابراهیمی و توام با آرامش باشیم و کمیسیون فرهنگی مجلس آمادگی دارد به نهادهای ذیربط در این خصوص کمک کند.
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن