اهل‌بیت (ع)شناخت اهل بیت و اصحاب (ع)

حر بن یزید ریاحی جلوی کاروان کربلا را گرفت

کاروان "امام حسین (ع)" زمانی که از مکه به سوی کربلا حرکت کردند،‌ منازل متعددی را پشت سر گذاشتند و در حالی که چند منزل تا کربلا فاصله باقی مانده بود،‌ حر بن یزید ریاحی نخستین کسی بود که جلوی امام (ع) و کاروان کربلا را گرفت.

داروخانه آنلاین داروپلاس

حر بن یزید ریاحی جلوی کاروان کربلا را گرفت

کاروان “امام حسین (ع)” زمانی که از مکه به سوی کربلا حرکت کردند،‌ منازل متعددی را پشت سر گذاشتند و در حالی که چند منزل تا کربلا فاصله باقی مانده بود،‌ حر بن یزید ریاحی نخستین کسی بود که جلوی امام (ع) و کاروان کربلا را گرفت.
آن طور که مورخان بیان کرده اند، “امام حسین (ع)” و کاروان عاشورا در روز اول ماه محرم هنوز به کربلا نرسیده بودند و در حال طی کردن مسیر راه بودند.
وی ادامه داد: کاروان “امام حسین (ع)” زمانی که از مکه به سوی کربلا حرکت کردند،‌ منازل متعددی را پشت سر گذاشتند و در حالی که چند منزل تا کربلا فاصله باقی مانده بود،‌ حر بن یزید ریاحی نخستین کسی بود که جلوی امام (ع) و کاروان کربلا را گرفت.

کاروان امام حسین(ع) در روز اول محرم در حال حرکت به سوی کربلا بودند/ حر بن یزید ریاحی جلوی کاروان کربلا را گرفت

حجت الاسلام و المسلمین شفیع همچنین اظهار کرد: حر بن یزید ریاحی با هزاران سوار جلوی امام حسین (ع) و کاروان کربلا را گرفت، البته آن طور که خود حر گفته است،‌ این فعالیت بنا به دستور عبیدالله ابن زیاد صورت گرفت.
این کارشناس علوم قرآنی در ادامه صحبت های خود توضیح داد: حر بن یزید ریاحی جلوی امام حسین (ع) و کاروان کربلا را در حالی که چند منزل تا این شهر فاصله باقی مانده گرفته بود، به این نکته اشاره کرده که عبیدالله ابن زیاد به من دستور داده بود تا امام حسین (ع) را زنده به دستش برسانم و این اقدام بنده نیز به همین دلیل بوده است.
وی همچنین یادآور شد: اینکه برخی افراد نقل می کنند که حر بن یزید ریاحی به امام حسین (ع) اعلام کرده که با عبیدالله ابن زیاد بیعت کنید،‌ صحت ندارد چرا که حر با شناختی که از امام حسین (ع)،‌ اصالت خانوادگی ایشان و همچنین جدشانرسول الله (ص) داشت،‌ می دانست که ایشان هیچ گاه با عبیدالله ابن زیاد بیعت نمی کنند.

کاروان امام حسین(ع) در روز اول محرم در حال حرکت به سوی کربلا بودند/ حر بن یزید ریاحی جلوی کاروان کربلا را گرفت

وی خاطرنشان کرد: نکته ای که حر بن یزید ریاحی زمان رویارویی با امام حسین(ع) و کاروان کربلا ، به آنها اعلام کرده، این است که من وظیفه دارم شما را زنده به دست عبیدالله بن زیاد برسانم که بر اساس روایتی،‌ امام حسین(ع) در این هنگام فرمودند: “مادرت به عزایت بنشیند”.
گفتنی است، روز اول محرم، اولین روز از ماه سال جدید قمری است. مردم عرب در ماه‌هایی از سال جنگ را حرام می‌دانستند، که از جمله آن ماه محرم است، ولی این امت در سال ۶۱ هجری قمری احترام این ماه را از بین بردند و حرمت پیامبر (ص) را رعایت نکردند. خون ریختند، هتک حرمت کرده و فرزندان و زنان را اسیر کردند و واقعه کربلا را رقم زدند.
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن