اهل‌بیت (ع)شناخت اهل بیت و اصحاب (ع)

حضرت معصومه(س) بانوی با کرامت و کریمه اهل بیت(ع)

داروخانه آنلاین داروپلاس

حضرت معصومه(س) بانوی با کرامت و کریمه اهل بیت(ع)

دهم ربیع الثانی، سالروز وفات شهادت گونه حضرت معصومه(س)، بانویی با کرامتی از خاندان رسالت و فرزند هفتمین امام شیعیان، خواهر هشتمین امام و عمه نهمین امام شیعیان است. امامزاده ای که دارای معجزات و کرامات بی شماری است و همواره مورد توجه علما، خصوصا مراجع معظم تقلید بوده است.

از این رو به مناسبت سالروز وفات کریمه اهل بیت(ع)، حضرت معصومه(س)، خبرنگار ابنا با آیت الله «سید باقر میردامادی» مدیر حوزه ابوالفتح تهران و نماینده آیت الله العظمی نوری همدانی در این شهر، پیرامون شخصیت این بانوی با کرامت و معجزاتش گفتگو نموده که مشروح آن در ادامه از نظر می گذرد.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
گفتگو: امیرمحسن سلطان احمدی
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

آیت الله سید باقر میردامادی، مدیر حوزه علمیه ابوالفتح تهران و نماینده آیت الله العظمی نوری همدانی در ابتدای این گفتگو با اشاره به شخصت پر کرامت حضرت معصومه(س) به خبرنگار ابنا گفت: حضرت معصومه(س) بانوی با کرامت بودند که با وجود بزرگواری و کرامات فراوان ایشان، از وی کمتر صحبت شده و مردم کمتر شخصیت این بانوی با کرامت را می شناسند.

حضرت معصومه(س) بانوی با کرامت

وی ادامه داد: حضرت معصومه(س) خواهر امام رضا(ع) هستند و تصادفا ولادت این دو بزرگوار در یک ماه و یک دهه بوده است، که اکنون این دهه ولادت این دو بزرگوار را دهه کرامت نامیده اند. با این حساب هر دو بزرگوار از فرزندان موسی بن جعفر(ع) هستند؛ و دوم اینکه هر دو دارای کرم و کرامت، بخشش و بزرگواری بوه اند تا جایی که هر کس درخواست کمکی داشت به آنها کمک می کردند.

مقام علمی حضرت معصومه(س)

آیت الله میردامادی درباره مقام علمی حضرت معصومه(س) گفت: حضرت معصومه(س) دارای مقام علمی و دینی بالایی بوده است، به طوری که یک موقع کسی خدمت امام آمد که سوالاتی از حضرت بپرسد، تصادفا امام تشریف نداشتند و موفق به صحبت با حضرت نشد و این فرد خدمت حضرت معصومه(س) رفت و از ایشان سوال کرد و حضرت معصومه(س) نیز تمام سوالات را جواب دادند. بعدا این فرد امام را می بیند و خدمت ایشان می رسد و می گوید من چند سوال داشتم خواستم از شما بپرسم و شما تشریف نداشتید، بنابراین از خواهرتان حضرت معصومه(س) پرسیدم، که حضرت فرمود هر چه خواهرم گفته درست است.

وی ادامه: یعنی حضرت تمام سخنان و فرمایشات حضرت معصومه(س) را تایید کرد و این خیلی مهم است که یک خانم به این مقام برسد که هر مسئله ای باشد سوال کنند و او دقیق جواب دهد.

حضرت معصومه(س) زینب ثانی

آیت الله میردامادی حضرت معصومه(س) را زینب ثانی دانست و گفت: که حضرت زینب(س) خواهر امام حسین(ع) بود و مقامات علمی و دینی بالایی داشتند، حضرت معصومه(س) هم همینطور بوده است از این جهت می گویند زینب ثانی، که دومین زینب در آفرینش، حضرت معصومه(س) بوده است.

یاری امام و سفر به ایران

مدیر حوزه علمیه ابوالفتح در تهران در پاسخ اینکه چرا حضرت معصومه(س) به ایران سفر کردند، گفت: پس هجرت اجباری برادرشان حضرت رضا(ع) به طوس، خواهر بزرگوارشان حضرت معصومه(س) جهت یاری به امام راهی ایران می شود.

وی ادامه داد: حضرت معصومه(س) با یک عده ای از مدینه راهی ایران می شوند، و در میانه راه کاروان وی در نزدیکی شهر ساوه مورد هجوم دشمنان اهل بیت(ع) قرار می گیرند، که نقل است در این تهاجم برخی از همراهان وی مجروح و شهید می شوند، از این رو می فرمایند مرا به قم ببرید و وقتی حضرت معصومه(س) به شهر مقدس قم وارد می شود، مورد استقبال عظیمی واقع می شود و در منزلی یکی از دوستداران اهل بیت(س) سکنا می گزینند که اکنون این مکان به بیت النور مشهور است، حضرت به علت جراحات وارده و برخی نقل نموده اند به علت مسمومیت پس از طی یک بیماری، شهادت گونه وفات می کنند.

این مولف و محقق حوزوی افزود: سپس در محلی که اکنون حرم مطهرشان هست، وی را دفن نمودند و این محل دفن حضرت مکانی متعلق به یکی از بزرگان قم بود که شیعه و دوست اهل بیت(ع) بوده است و همه زمین را داد که حضرت را آنجا دفن کنید که اکنون یک محل زیارتگاهی است.

کراماتی بیشمار از بانوی کرامت

آیت الله میردامادی با اشاره به کرامات متعدد از حضرت معصومه(س) گفت: از حضرت معصومه(س) کرامات متعددی نقل شده که نشان از عظمت ایشان نزد خداوند متعال دارد. از بین این کرامات متعدد، دو کرامت نظر بنده را جالب نمود و آن اینکه ده سال پیش در یک سفر زیارتی به شهر مقدس قم، در یک کتابی آنجا دو کرامات از حضرت معصومه(س) را مطالعه نمودم که تا به حال این معجزات را از ایشان نشنیده بودم.

وی ادامه داد: در آن زیارت که به حرم حضرت معصومه(س) مشرف شده بودم، یک کتاب زیارتنامه ای را جهت خواندن زیارت برداشتم که در ابتدای این کتاب معجزات حضرت معصومه(س) نقل شده بود که دو کرامات آن را تا به حال نشنیده بودم و آن را به طور خیلی دقیق خواندم، که دیدم دو معجزه را نقل کرده است که راوی یکی از این معجزات حضرت امام خمینی(ره) بوده است که ناقل ایشان بوده است و دیگری را مرحوم آیت الله سید صدرالدین صدرنقل نموده است.

عنایت حضرت معصومه(س) به آیت الله صدر

مدیر حوزه علمیه ابوالفتح تهران درباره شخصیت آیت الله صدر گفت: آیت الله سید صدرالدین صدر پدر امام موسی صدر و از مراجع وقت تقلید در شهر مقدس قم بودند که بنده هم حدود ۴۰ سال پیش در زمان حیاتشان خدمت ایشان رسیده بودم و ایشان خیلی عالم بزرگواری بودند و اکنون هم مدفن ایشان در جوار قبر مراجع تقلید در مسجد بالای سر حرم حضرت معصومه(س) قرار دارد.

آیت الله میردامادی به عنایت حضرت معصومه(س) به آیت الله صدر اشاره و بیان کرد: در این کتاب نوشته بود که از مرحوم آیت الله صدر نقل شده بود، که ایشان بعد از فوت آیت الله حائری یزدی عهده دار یک سوم شهریه طلاب حوزه علمیه قم شدند، و یک سوم دیگر آن را آیت الله خوانساری و یک سوم دیگر را آیت الله حجت باید می دادند؛ که آیت الله صدر نقل نموده این تقسیم را ما بین خودمان انجام دادیم که سهمیه شهریه طلاب بدین شکل پرداخت شود.

وی ادامه داد: آیت الله صدر در ادامه نقل نمودند که یک چند ماهی من این شهریه را دادم اما دیگر پول برای من نرسید که شهریه طلاب را پرداخت کنم، ولی برای آیت الله خوانساری و آیت الله حجت پول وجوهات می رسید و آنها مشکلی نداشتند اما برای من وجوهاتی نرسید که به طلاب بدهم و به مشکل پرداخت شهریه به طلاب مواجه شدم.

این مولف محقق حوزوی افزود: آیت الله صدر بیان می دارد که اواخر دیگر اصلا پولی نرسید و دو سه ماهی دچار قحطی شدم و طلبه ها هم معترض که چرا شهریه را نمی دهید؟ و نقل است در این جریان روحیه ایشان کسل شده و ایشان ناراحت بودند، تا اینکه به حرم حضرت معصومه(س) مشرف می شوند و بعد از زیارت و نماز زیارت ایشان بر خلاف علما که به ضریح نزدیک نمی شوند، آن روز رفته بودند و نزدیک ضریح و خود را به ضریح چسبانده و گریه کرده بود و خطاب به حضرت معصومه(س) گفته بودند: عمه جان من می خواهم به طلاب شهریه بدهم وکمک به فقرا کنم و شما هم پیش خدا خیلی آبرو دارید و من هم همسایه شما هستم، شما یک دعایی کنید و نظری نمایید که این پول به من برسد و بتوانم به طلبه ها بدهم. و ایشان خیلی فارسی و از ته دل و با کمال تاثر به حضرت چنین گفته بود و یک جمله دیگر هم گفته بود که اگر قرار نیست پول برسد مرگ من برسد و جلوی این افراد خجل نشوم.

وی ادامه داد: بعد ایشان می رود به منزل و شب می شود و میخوابد تا اینکه نصف شب کسی درب منزل ایشان را می زند و خادم می رود و در را باز می کند که می بیند یک نفر کت شلواری و کرواتی آن هم زمان طاغوت، با ریش تراشیده جلو درب هست و می گوید با آیت الله سید صدرالدین صدر کار دارم! خادم می آید خدمت ایشان و جریان را می گوید و آیت الله صدر می گوید حتما آن حاجت دومی است که گفتم اگر پول نرسید مرگم برسد، این فرد برای پول دادن نیامده و آمده مرا بکشد! پس چون خودم خواسته ام بگویید بیاید داخل و وقتی این فرد خدمت ایشان می رسد می گوید: آیا شما آیت الله سید صدرالدین صدر هستید؟ ایشان هم می گوید بله و آن فرد می گوید من آماده ام وجوهات بدهم!

این محقق حوزوی افزود: آیت الله صدر تعجب می کند و می گوید شما اسم مرا از کجا می دانید و چرا این موقع شب آمده اید؟ آن فرد می گوید: دو شب پیش در عالم خواب دیدم مرده ام و قیامت برپا شده است و ایستاده بودم که به حساب و کتابم برسند که دیدم یک چیزی مثل هلی کوپتر از بالای سر ما حرکت کرد و مقداری کاغذ بیرون ریخت و آن را در هوا پخش کرد و یک عده از روی هوا آن کاغذها را گرفتند و تا کاغذ را می گرفتند به سمت بهشت راه می افتادند و می رفتند، و من هم دستم را دراز کردم که یکی از این کاغذها را بگیرم اما هر کار می کردم به دست من نمی آمد و نمی توانستم. ناراحت بودم بعد پرسیدم این کاغذها چیست و چرا به دست من نمی رسد و من نمی توانم یکی از آنها را بگیرم؟ یک کسی گفت این جواز بهشت است و به کسی که خمس مالش را بدهد می دهند و کسی که عمل به دستورات اسلام نکند و خمس نداده نمی دهند.

وی ادامه داد: این فرد می گوید، گفتم پس من چکار کنم؟ که گفتند اگر می خواهی این کاغذ جواز بهشت نصیبت شود، باید به قم به منزل آیت الله سید صدرالدین صدر بروی و آنجا خمست را بدهی، تا خدا نجاتت بدهد و اسم شما را آنها گفتند و حتی منزل شما را هم آنها آدرس دادند و اکنون من خدمت شما رسیده ام و خمسم را آورده ام.

این محقق حوزوی خاطرنشان کرد: نقل است تا حرف این فرد تمام می شود، آیت الله صدر گریه اش می گیرد و می گوید حضرت معصومه(س) عجب کاری کرد و چه سریع هم بود. بعد آن فرد کیفش را باز می کند و خمسش را به آیت الله صدر می دهد، و مبلغ آن به اندازه شش ماه شهریه طلاب بوده که یک جا آن را به ایشان می دهد.

توسل به حضرت معصومه(س) قبل از عمل جراحی و شفای از بیماری

آیت الله میردامادی در ادامه این گفت و گو به عنایت حضرت معصومه(س) به شخص خودشان اشاره و بیان کرد: اما تتمه این عنایات حضرت معصومه(س) آن این که اتفاقی برای خودم افتاد و مورد عنایت و نظر حضرت معصومه(س) واقع شدم.

وی ادامه داد: جریان از این قرار بود که بنده مریض شدم و ریه ام آب آورده بود و دائما سرفه می کردم، حتی در خواب هم از سرفه بیدار می شدم و غذا هم کم می توانستم بخورم. دکترهای زیادی ر فتم و برایم دارو تجویز نمودند اما دارو هم اثر نمی کرد تا اینکه حدود دو ماه خیلی سخت سرفه می کردم و دکترها گفتند باید هر چه سریعتر عمل جراحی انجام دهم و تضمینی هم نبود که بعد از عمل جراحی خوب شوم.

این استاد حوزوی افزود: دکتری هم در تهران گفته بود ده میلیون به حسابم باید واریز کنید تا شما را عمل کنم و معلوم هم نیست چند درصد شما خوب می شوید، من هم دیدم پول ندارم، راهی اصفهان شدم ، چون در اصفهان دکتری بود که با بستگانم نزدیک بود و آن دکتر هم گفته بود باید عمل کنید، اما معلوم نیست خوب شوید.

آیت الله میردامادی بیان کرد: من هم از تهران راهی اصفهان شدم اما در بین مسیر در شهر مقدس قم متوقف شدم و به زیارت حضرت معصومه(س) شرفیاب شدم، و در آن زیارت خالصانه و از ته دلم به حضرت معصومه(س) گفتم از خدا بخواهید که یا مرا معالجه کند و به داد من برسد و یا اگر بنا است زود بمیرم اسیر تخت بیمارستان نشوم.

وی ادامه داد: و بعد زیارت به اصفهان نزد همان دکتری که آشنای بستگان بود رفتم، آن دکتر هم مجدد معاینه کرد و گفت ریه شما آب آورده و باید فوری عمل شوید و بعد از عمل هم مشخص نیست خوب شوید.

این محقق حوزوی افزود: من هم که متوسل به حضرت معصومه(س) شده بودم با توکل به خداوند متعال به عمل جراحی رضایت دادم و بعد از معاینه قلبم که مشکل قلبی نداشتم مرا به اتاق عمل بردند، اما چون سنم بالا بود دکتر گفت نمی شود کامل شما را بیهوش کنیم، و دکتر باز موقع عمل گفت من عمل می کنم اما مشخص نیست خوب شوید بلکه تا شش ما هم باید تحت نظر و در استراحت مطلق باشید و در این مدت ادرار شما نیز با مشکل و سختی خواهد بود.

وی ادامه داد: از نیم تنه مرا بیهوش کردند اما چشمم می دید و کامل بیهوش نشده بودم و حتی در موقع عمل از مانیتور اتاق عمل، عملم را می دیدم وعمل به پایان رسید و گفتند باید تا شش ماه استراحت مطلق و تحت نظر باشید. دو روز بعد از عمل گذشته بود و من در منزل بود که با پای خودم به دستشویی رفتم و بی مشکل و بدون سختی و خون ادرار نمودم و به فاصله ده روز کاملا و به طور معجزه آسا خوب شدم و سلامتی ام برگشت. وقتی دکتر بعد از این مدت مرا معاینه کرد، بسیار تعجب نمود و گفت سابقه نداشته که مریضی با این شرایط به این سرعت خوب شود و کاملا بیماری اش رفع شود.

آیت الله میردامادی افزود: من هم در پاسخ به دکتر گفتم، حضرت معصومه(س) به فریاد من رسید و واسطه شدند که از خدا شفای مرا بگیرند، و دکتر هم گفت صدی نود مریض های ما که عمل می کنند یا تا آخر عمر ناقص هستند یا باید هفت الی هشت ماه در استراحت مطلق باشند و اگر عمل هم نکنند می میرند و این شفای شما جدا عنایت حضرت معصومه(س) بوده است و من هم گفتم هر چه باشد با حضرت معصومه(س) خویش و قوم هستیم.

توصیه به زیارت حضرت معصومه(س)

مدیر حوزه علمیه ابوالفتح تهران در پایان با توصیه به زیارت حضرت معصومه(س) گفت: از حضرت معصومه(س) معجزات بی شماری نقل شده است که این اندکی از این کرامات این بانوی با کرامت بو بزرگواری است که به کریمه اهل بیت(ع) هم مشهور است.

وی ادامه داد: توصیه و تاکید می شوم، مردم خود را از فیض زیارت این بانوی با کرامت محروم نکنند، و بنده معتقدم هر کسی نمی تواند مشهد برود، حتما به زیارت حضرت معصومه(س) برود که هر کسی در خانه او برود ناامید بر نمی گردد و حضرت معصومه(س) واقعا کریمه اهل بیت است.

…………………..

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن