اخبارحج و زیارت

حضور هیأت کنسولی کشور در عربستان برای حمایت از حجاج ایران

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره اینکه ۱۰ نفر ازپرسنل وزارت خارجه در عربستان مستقر شده‌اند، گفت: هنوز امکان برپایی مراسم دعای کمیل در جوار مسجدالنبی فراهم نشده است.

داروخانه آنلاین داروپلاس

حضور هیأت کنسولی کشور در عربستان برای حمایت از حجاج ایران

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره اینکه ۱۰ نفر ازپرسنل وزارت خارجه در عربستان مستقر شده‌اند، گفت: هنوز امکان برپایی مراسم دعای کمیل در جوار مسجدالنبی فراهم نشده است.

علیرضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت شب گذشته ۱۸ تیرماه با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما به برنامه‌های اجرایی حج تمتع ۹۸ پرداخت.

 

استقرار ۱۰ نفر از پرسنل وزارت خارجه در عربستان

رشیدیان با بیان اینکه اولین بند مذاکره ایران و‌عربستان موضوع امنیت، عزت و‌ کرامت ایرانیان است، گفت: در مذاکرات این امر را از ابتدایی‌ترین موضوعات مطرح شده باعربستان در نظر گرفتیم. همچنین امسال بر اساس تفاهم‌نامه مقرر شد هیأت کنسولی ایران هم‌زمان با ایام‌حج در عربستان مستقر شود.

 

رئیس سازمان حج و زیارت اشاره به حضور ۱۰ نفر از پرسنل وزارت خارجه به عنوان هیأت کنسولی در عربستان خاطرنشان کرد: با توجه به قطع روابط سیاسی با عربستان، این هیأت برای حمایت از زائران کشورمان تا پایان حج در عربستان مستقر شده‌اند.

 

تمامی پروازهای امسال توسط ایران انجام می‌شود/ انتقال حدود ۵ هزار زائر به مدینه تاکنون

وی در ادامه به پروازهای حج امسال اشاره کرد و با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های زائران تأخیر پروازها است، اظهار داشت: سال‌های گذشته ۵۰ درصد پروازها توسط شرکت هواپیمایی کشورمان و ۵۰ درصد هم توسط پروازهای سعودی انجام می‌شد، اما امسال با توجه به بالا بودن هزینه پروازهای سعودی، ما قیمت تمام‌شده از سوی عربستان را نپذیرفیتم، بر همین اساس مقرر شد تمام پروازها از سوی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران باشد.

 

رشیدیان با بیان اینکه در ابتدا قرار بود شرکت هواپیمایی قشم‌ایر هم برای انتقال حجاج به عربستان به یاری هواپیمایی هما بیاید، افزود: اما عربستان بدون دلیل فقط پروازهای هما را مورد پذیرش قرار داد و بر همین اساس دیگر امکان همکاری سایر شرکت‌های هواپیمایی برای انتقال حجاج ‌وجود نداشت.

 

وی با بیان اینکه تمام پروازهای حجاج امسال از طریق هواپیمایی هما انجام می‌شود، افزود: ما به ظرفیت و‌ توانمندی هوایی کشورمان ایمان داریم و هم‌اکنون نیز بیش از ۴ هزار و ۷۸۶ نفر از طریق هواپیمایی کشورمان وارد عربستان شده‌اند و هیچ‌گونه مشکلی در زمینه انتقال حجاج نداشتیم.

 

امکان برگزاری دعای کمیل در جوار مسجدالنبی (ص) هنوز فراهم نشده است

رشیدیان درباره برگزاری دعای کمیل در جوار حرم نبوی (ص) نیز گفت: طرف سعودی اعلام کرد که امسال به دلیل عدم تامین امنیت امکان برگزاری دعای کمیل در جوار قبرستان بقیع و‌ مسجدالنبی (ص) وجود ندارد و البته مقرر شد در صورت تأمین امنیت این امکان فراهم شود تا ایرانیان در این‌ اماکن‌مقدس دعای پرفیض کمیل را قرائت کنند. با این‌وجود فعلا مقرر شده تا مراسم دعای کمیل در هتل‌ها برگزار شود.

 

بهترین راه ارتباط حجاج با ایران استفاده از نرم‌افزارهای تلفن همراه است

رئیس سازمان حج‌ و زیارت به اقدامات لازم برای برقراری ارتباط تلفنی زائران با خانواده‌هایشان در عربستان اشاره کرد و‌ افزود: تلاش کردیم ارتباط ارزان‌قیمتی برای زائران فراهم‌کنیم، اما متاسفانه قیمت تمام شده اپراتورها از قیمت تمام شده ارتباط تلفنی در عربستان گران‌تر بود.

 

وی ادامه داد: از طرفی نرم افزارهای تلفن همراه زیادی برای برقراری ارتباط وجود دارد. بر همین اساس وای فای را در تمام هتل‌ها فعال کردیم، چرا که ارزان‌قیمت‌ترین و بهترین راه ارتباط از عربستان با ایران و‌ بالعکس همان نرم‌افزارهای تلفن همراه است.

 

ایجاد سامانه‌ای برای نقل و انتقال فیش حج

رشیدیان در ادامه به هوشمند کردن حج اشاره کرد و گفت: ما سامانه‌ای برای نقل و‌انتقال فیش‌های حج داریم، به طوری که سامانه‌ای به صورت آزمایشی در پورتال سازمان قرار داده‌ایم که اگر کسی نیاز به خرید یا فروش حج دارد می‌تواند با مراجعه به این سامانه اقدام کند. این امر برای جلوگیری از افزایش قیمت‌های کاذب حج و کوتاه کردن دست دلال‌ها در این زمینه است.

 

هزینه حج تمتع امسال با قیمتی پایین‌تر از ارز نیمایی محاسبه شد

وی با بیان اینکه قیمت تمام شده حج تمتع اگر قرار بود با ارز نیمایی محاسبه شود بسیار بالا می‌شد، تصریح کرد: بعد از تحولات قیمت ارزی و همچنین برابری پول ملی با ارز، نگرانی ما در زمینه‌ حج‌تمتع بود، به طوری که اگر هزینه حج تمتع قرار بود با ارز نیمایی باشد ممکن بود هزینه‌ حج بالای ۳۵ میلیون تومان شود، اما با مذاکراتی که داشتیم هزینه حج با مبلغی کمتر از ارز نیمایی محاسبه شد.

 

صرفه‌جویی در هزینه‌های حج تمتع

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: پس از تخصیص اعتبارات، وارد عقد قرارداد با مسکن در عربستان شدیم و این امر موجب صرفه‌جویی ۸ درصدی با هزینه ۵۰ میلیون ریالی شد و همین موضوع کاهش هزینه‌ها، از افزایش قیمت حج جلوگیری کرد.

رشیدیان با بیان اینکه متوسط سن زائران حج تمتع امسال۵۶ سال است، خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش زمان سفر به دلیل پروازها و‌همچنین بالا بودن میانگین سنی حجاج نیاز به تنوع غذایی داشتیم که‌خوشبختانه قراردادهایی نیز در این زمینه پیش‌بینی شد.

 

عربستان نقل و انتقال‌ها را امسال ۸۰ درصد گران کرده است

 

وی ‌با اشاره به بالا بودن هزینه‌های حمل و‌ نقل در عربستان گفت: عربستان نقل و انتقال‌ها را امسال ۸۰ درصد گران کرده است، به طوری که هزینه مسیری که در شهریور سال گذشته ۷۰۰ ریال سعودی بود، امسال یک هزار و ۱۰۰ ریال سعودی شده است.

 

رئیس سازمان حج‌و‌زیارت به قیمت‌ نهایی حج تمتع امسال اشاره کرد و افزود: با پیگیری نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت قیمت حج امسال از ۲۱ تا ۲۸ میلیون تومان شد که میانگین آن ۲۵ میلیون ‌تومان است و بیشتر زائران این‌ مبلغ را پرداخته‌اند.

 

اختصاص ۲۰۰ دلار به عنوان ارز همراه حجاج

رشیدیان به ارز همراه‌ حجاج هم اشاره کرد و گفت: بانک مرکزی ۲۰۰ دلار به عنوان ارز حجاج ۹۸ تعیین کرده است و سازمان حج جایگاهی در این زمینه نداشت و هیچ‌گونه تصمیم‌گیری برای آن‌ نمی‌توانست داشته باشد. البته ناگفته‌ نماند که ما تمام امکانات را برای زائران فراهم‌کرده‌ایم و حجاج کمبودی در این سفر نخواهند داشت.

 

رئیس سازمان حج و زیارت در پاسخ به سؤالی مبنی بر کیفیت هتل‌ها خاطرنشان کرد: برای هر هتل ایرانی یک‌ مدیر مجموعه داریم و‌ مدیر هتل ارتباطی با زائران ندارد. مدیر هتل تمام خدماتی را که باید بگیرد، ایجاد می‌کند و‌ ما‌ سعی کردیم هتل‌هایی با کیفیت مناسب برای زائران خانه خدا اجاره کنیم.

 

وی در مورد کمبود حمل و نقل در زمان تشریق نیز گفت: تمام حمل و نقل داخلی در ایام تشریق جمع می‌شود و برای انتقال زائران به عرفات برنامه‌ریزی می‌شود؛ برهمین اساس اختلالی در زمینه‌ حمل و‌ نقل ایجاد می‌شود. البته بعد از بازگشت حجاج و ایجاد شهر به شرایط عادی، نقل و انتقال‌هم به حالت عادی بازمی‌گردد.

 

راه‌اندازی سامانه برکت به خانه برای خرید سوغات حجاج

رشیدیان با بیان اینکه امسال با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و نمایندگی بعثه رهبری سامانه برکت به خانه راه‌اندازی شد تا مردم سوغات خود را از داخل کشور خریداری کنند، اظهار داشت: در برخی از استان‌ها هم نمایشگاه‌هایی راه‌اندازی شده تا حجاج اقلام لازم را خریداری کنند. علاوه بر این زائران باید توجه داشته باشند که تولیدات داخلی به نسبت اقلام‌ موجود در عربستان علاوه بر کیفیت بهتر، از نظر قیمت نیز به‌صرفه‌تر خواهد بود و بهتر است سوغات را از داخل کشور خریداری کنند.

 

رئیس سازمان حج و زیارت در پایان خطاب به زائران خانه خدا گفت: توصیه می‌کنم به تذکرات مدیران و روحانیون کاروان‌ها دقت کرده و‌ حتما قوانین عربستان درباره برخی مسائل از جمله داروها و تعامل با افراد را رعایت کنند و توجه داشته باشند که حج کار جمعی است و مردم عبادت جمعی را در این ایام خواهند داشت.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن