اهل‌بیت (ع)شناخت اهل بیت و اصحاب (ع)

خصوصیات پیامبراکرم (ص) در آیینه ی قرآن

در قران کریم چهار ویژگی برای پیامبر اکرم (ص) ذکر نموده است که در ادامه به آن میپردازیم

داروخانه آنلاین داروپلاس

خصوصیات پیامبراکرم (ص) در آیینه ی قرآن

در قران کریم چهار ویژگی برای پیامبر اکرم (ص) ذکر نموده است که در ادامه به آن میپردازیم

پیامبر(ص) زمانی در شهر مکه به دنیا آمد که پدر خود را از دست داده بود؛ ایشان پس از دوره کودکی و نوجوانی در ۴۰ سالگی به مقام پیامبری مبعوث شد؛ حضرت علی(ع) و حضرت خدیجه کبری(س) از اولین افرادی بودند که به ایشان ایمان آوردند و در تمام دوران حضور ۱۳ ساله خود در مکه سختی‌های زیادی را تحمل کردند تا به مدینه هجرت کردند و تا هشت سال درگیری‌های زیادی با مشرکین داشتند و سرانجام مکه را فتح کردند.
قرآن کریم چهار ویژگی را برای پیامبر اسلام(ص) برمی‌شمارد. اول، از جنس انسان‌هاست؛ دوم، دیدن رنج و سختی شما برایش سخت است؛ سوم، به هدایت امت حریص است و چهارم، در برابر مؤمنان رئوف و مهربان است ‌و اینجاست که قرآن کریم دستور می‌دهد در همه ابعاد زندگی باید پیامبر اکرم(ص) را اسوه و الگوی خود قرار دهیم. پیامبر(ص) به‌ ویژه در آخرین روزهای زندگی تأکید فراوانی بر حق‌الناس داشتند.

تجربه نشان می دهدکه عواطف در شخصیت های بزرگ، بر اثر تراکم افکار و فعالیت های زیاد، نسبت به فرزندان خود کم فروغ می شود.

زیرا اهداف بزرگ و افکار جهانی، آنچنان آنان را به خود مشغول می سازد که دیگر عاطفه و علاقه به فرزندان، مجالی برای بروز و ظهور خود نمی یابد؛ ولی شخصیت های بزرگ معنوی از این قاعده مستثنی هستند. آنان با داشتن بزرگترین اهداف و ایده های جهانی و مشاغل روز افزون، روح وسیع و بزرگی دارند که گرایش به یک قسمت، آنها را از قسمت دیگر باز نمی دارد.

علاقه پیامبر به یگانه فرزندش، از عالی ترین تجلّی عواطف انسانی بود.[۴] تا آنجا که آن حضرت هیچگاه بدون خداحافظی با دختر خود، به مسافرت نمی رفت و هنگام مراجعت از سفر، قبل از همه به دیدن زهرا می شتافت؛ در برابر همسران خود، از وی احترام شایسته ای به عمل می آورد و به یاران خود می فرمود: «فاطمه پاره تن من است.

زائر

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن