دانستنی هادانستنی‌های مذهبی

دانستنی ها و عجایب مسجد گوهرشاد

مسجد گوهر شاد در ضلع جنوبی حرم مطهر حضرت رضا علیه السلام واقع شده است این مسجد در سال 818 هجری قمری و به دستور خانم گوهرشاد بیگم همسر شاهرخ در عهد تیموری ساخته شد

داروخانه آنلاین داروپلاس

شبستان های تاریخی مسجد گوهرشاد

مسجد گوهر شاد در ضلع جنوبی حرم مطهر حضرت رضا علیه السلام واقع شده است این مسجد در سال ۸۱۸ هجری قمری و به دستور خانم گوهرشاد بیگم همسر شاهرخ در عهد تیموری ساخته شد این مسجد به علت اینکه در جوار حرم مطهر علی ابن موسی الرضا علیه السلام است از محبوبیت بالایی برخوردار است نکته ی دیگری که این مسجد را نزد مردم عزیز کرده است وجه سیاسی این مسجد باشکوه است زیرا این مسجد در زمان های قدیم محل تجمع سیاسیون و مردم معترض علیه حکومت بوده است

شبستان‌های مسجدگوهرشاد

همه شبستان‌ها به صورت قرینه در اطراف ایوان‌ها ساخته شده است. این شبستان‌ها با پایه‌های قطور و سقف ضربی و به سبک معماری سنتیِ مساجدِ ایران، کلاف شده‌اند و بارها مورد مرمت قرار گرفته‌اند، اما اکنون همان سبک و سیاق قدیمی را در خود محفوظ دارند.

این شبستان‌های هفت‌گانه در دوران‌های مختلف با نام‌های گوناگون نامیده شده‌اند که برای اختصار به مهمترین آن‌ها اشاره می‌شود:

 شبستان گرم،

واقع در ضلع شرقی مسجد بین ایوان شرقی و ضلع شمالی مسجد که حاشیه شمالی این شبستان مسیر ارتباطی میان مسجد و رواق متصل به صحن آزادی است. این شبستان محل عبادت آقایان است.

شبستان سبزواری

، شبستان کوچکی است در جنوب ایوان شرقی و از شرق به رواق امام خمینی و از شمال با حد فاصل یک راهرو به ایوان شرقی و از غرب به صحن مسجد محدود می‌شود.

 شبستان تبریزی،

واقع در ضلع جنوبی، بین ایوان مقصوره و رواق امام خمینی. یکی از نام‌های این شبستان در گذشته به جهت وسعت، شبستان بزرگ بوده است.

 شبستان نهاوندی،

شبستانی است بزرگ که در ضلع جنوبی مسجد و بین ایوان مقصوره و بست شیخ بهاءالدین عاملی و صحن قدس واقع شده و به سبب اقامه نماز جماعت توسط شیخ علی اکبر نهاوندی، محدث مشهور به این نام معروف گردیده است.

گنبد و مناره های مسجد گوهرشاد

گنبد مسجد گوهر شاد روی ایوان مقصوره جای گرفته است. این گنبد ۴۱ متر ارتفاع دارد که به آجر لعاب دار و کتیبه ای به خط کوفی مزین شده است. مناره های زیبای این مسجد هر کدام ارتفاعی حدود ۴۳ متر دارند و کتیبه هایی روی آن نمایان است. مناره ها روی زمین بنا شده اند، در کنار ایوان مقصوره بالا رفته و گلدسته ای روی آن ها به چشم می خورد.

ایوان مقصوره نماد هنر ایرانی

بزرگترین ایوان‌ها، ایوان مقصوره نام دارد که در ضلع جنوبی(قبله) صحن واقع است و دارای ۳۵ متر طول با عرض‌های مختلف ۱۳ تا ۱۵ متر و ارتفاع سردر ایوان ۲۷ متر و تا گنبد ۴۰ متر و قطر پایه‌ها در دو طرف شش متر و ارتفاع مناره‌ها ۴۱ متر و ارتفاع تا عرقچین ۲۹ متر و محیط گنبد از بیرون ۸۵/۶۱ مترمربع است.

زائر

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن