اخبارحج و زیارت

دیدار روسای بعثه‌های حج ایران و ترکیه

نماینده، ولی فقیه در امور حج و زیارت در دیدار رئیس بعثه حج ترکیه، خواستار همکاری کارشناسان دو طرف برای استفاده از تجارب یکدیگر در خدمت رسانی بهتر به حجاج شد و تصریح کرد: هدف ما بهتر برگزار شدن مناسک حج است.

داروخانه آنلاین داروپلاس

دیدار روسای بعثه‌های حج ایران و ترکیه

نماینده، ولی فقیه در امور حج و زیارت در دیدار رئیس بعثه حج ترکیه، خواستار همکاری کارشناسان دو طرف برای استفاده از تجارب یکدیگر در خدمت رسانی بهتر به حجاج شد و تصریح کرد: هدف ما بهتر برگزار شدن مناسک حج است.

حجت الاسلام والمسلمین سید علی قاضی عسکر نماینده، ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی و آقای دکترعلی أرباش رئیس بعثه حج و رئیس سازمان دیانت ترکیه امروز با یکدیگر دیدار و درباره راه‌های توسعه همکاری‌های دو کشور در حوزه حج گفتگو کردند.
دراین دیدار دو طرف از تشکیل کارگرو‌های مشترک برای انتقال تجارب خود به یکدیگر در حوزه‌های مختلف حج استقبال و نتایج آن را برای جهان اسلام مثبت ارزیابی کردند.

نماینده، ولی فقیه درامور حج و زیارت ضمن ابراز خوشحالی از سفرآقای دکترعلی أرباش رئیس سازمان دیانت و رئیس بعثه حج ترکیه به کشورمان، ابرازامیدواری کرد: همکاری‌های دو طرف درحوزه‌های فرهنگی، اجرائی واقتصادی حج توسعه یابد.

سرپرست حجاج ایرانی با بیان فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و اجرایی بعثه کشورمان در حج و عمره، اظهار داشت: در پژوهشکده حج وزیارت در قم تاکنون حدود ۱۴۰۰ اثر در حوزه‌های مختلف منتشر کرده ایم و از نرم افزار‌ها و فیلم‌های آموزشی و فضای مجازی برای آموزش احکام، مناسک و اسرار وآداب سفر حج وهمچنین بیان تاریخ اسلام و آشنایی زائران با مذاهب اسلامی واماکن تاریخی در مکه و مدینه استفاده می‌کنیم.

وی اقدامات صورت گرفته در حوزه اجرا برای فراهم کردن زمینه سفر راحت‌تر زائران به حج را برشمرد و خواستار همکاری کارشناسان دو طرف برای استفاده از تجارب یکدیگرپدرخدمت رسانی بهتربه حجاج شدوتصریح کرد:هدف ما بهتربرگزارشدن حج است.

نماینده، ولی فقیه درامور حج و زیارت همکاری بعثه‌های کشور‌های اسلامی را برای فرهنگ سازی درحج مهم توصیف کرد و مشارکت این کشور‌ها در برنامه ریزی‌های آینده حج را ضروری خواند و گفت: کشور‌های اسلامی می‌توانند ایده‌ها و پیشنهاد‌های خود را به کشورمیزبان ارائه دهند و با همکاری یکدیگر گام‌های موثری در ارتقاء حج گزاری بردارند.

وی همچنین از توسعه فعالیت‌های مشترک درحوزه اقتصادی حج و همکاری علما و اندیشمندان جهان اسلام و برگزاری همایش‌های مشترک در خصوص آثار تربیتی و اخلاقی حج و دیگر موضوعات مرتبط با هدف ایجاد تحول اخلاقی در زائران استقبال کرد.

دراین دیدار علی أرباش رئیس سازمان دیانت ترکیه نیز با اشاره به مذاکرات دو طرف در ایام حج سال گذشته اظهار داشت: ایران و ترکیه از جمله کشور‌هایی هستند که تعداد قابل توجهی حاجی را به عربستان اعزام می‌کنند و طبیعی است از تجارب یکدیگر استفاده نمایند.

رئیس بعثه حج ترکیه با بیان روند ثبت نام و اعزام زائران کشورش به حج و آموزش و اطلاع رسانی به آن‌ها، از ایده سرپرست حجاج ایرانی در خصوص همکاری با یکدیگر استقبال کرد و گفت: ما می‌توانیم در زمینه‌های مختلف از جمله بخش‌های تغذیه، پزشکی، فرهنگی و اقتصادی حج هم با یکدیگر همکاری کنیم.

نماینده، ولی فقیه در امور حج و زیارت نیز با تاکید براینکه ایران و ترکیه بعنوان دو کشور دوست و برادر، دارای منافع مهمی هستند، تصریح کرد: همکاری‌های دو طرف درهمه سطوح می‌تواند توسعه پیدا کند.

وی با بیان اینکه همکاری‌های دو کشوردر حوزه تقریب مذاهب اسلامی، توطئه‌ها و فتنه‌های دشمنان مشترک را خنثی خواهد کرد، به اهداف دشمنان از دامن زدن به اسلام هراسی دردنیا اشاره و دفاع از ارزش‌های اسلامی و توحیدی و همکاری با سایر ادیان در موضوع‌های مورد علاقه دو طرف را مهم خواند.

علی ارباش نیزبا تاکید براینکه دو طرف باید با تقویت همبستگی میان خود با قدرت درمقابل دشمنان بایستند، تصریح کرد: ترکیه باید دربرابر دشمنان ایران مانند سپرعمل کند و ایران نیزدر برابر اتفافاتی که برای ترکیه رخ می‌دهد رفتار مشابهی داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه ایران و ترکیه درکنار هم می‌توانند نقشه‌های غرب را برای ایجاد اسلام هراسی در دنیا خنثی کنند، افزود: ایران و ترکیه بعنوان دو کشور همسایه و بزرگ قرن‌های متمادی درکنار هم به خوبی زندگی کرده اند و بدلیل مشترکات فراوان، سخن یکدیگر را به خوبی می‌فهمند.

درادامه این دیدار نماینده، ولی فقیه در امور حج وزیارت دیدگاه‌های دو طرف را به هم نزدیک خواند و گفت: از ظرفیت‌های حج می‌توان برای حل مسایل و مشکلات جهان اسلام استفاده کرد.

وی برخی از مشکلاتی را که هم اکنون زائران در مناسک حج با آن روبرو هستند یادآور شد و توسعه زیرساخت‌ها درعربستان برای استقبال ازتعداد بیشتری از حجاج را ضروری خواند.

وی همچنین به آثارمثبت اقتصادی ارائه تولیدات کشور‌های اسلامی درمکه ومدینه و ایجاد بازارمشترک اسلامی اشاره کرد و با استقبال از نگاه مسئولان حج ترکیه درتقویت همکاری‌ها میان کشور‌های اسلامی، تصریح کرد: نگاه ما درحج، وحدت است و امام خمینی (قدس سره) و رهبرمعظم انقلاب اسلامی نیزفتوی داده اند که زائران ایرانی درنماز‌های جماعت اهل سنت درمکه و مدینه بصورت گسترده حضور یابند ومراجع عظام تقلید هم اهانت به مقدسات اهل تسنن و ایجاد تفرقه میان فرق اسلامی را حرام اعلام کرده اند و هرگز به تفرقه افکنان اجازه میدان داری نمی‌دهند.

در پایان این دیدار دو طرف از تشکیل کمیته مشترک برای انتقال تجارب در حوزه ثبت نام و اعزام حجاج و حضورفعال‌تر اساتید وفرهیختگان دو کشور در حوزه معارف حج استقبال کردند.

انتهای پیام/

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن