دانستنی ها

روشنایی حرم مطهر امام حسین(ع) در ۱۰۰ سال پیش چگونه بود؟

سيد محمدهارون حسيني زنگي پوري، يكي از عالمان شيعه هند است كه در سال ۱۳۲۸ق. (۱۲۸۹ش.) به عتبات عاليات سفر كرد و پس از بازگشت به وطن، توصيف هاي خود را در قالب سفرنامه اي به نگارش درآورد.

داروخانه آنلاین داروپلاس

روشنایی حرم مطهر امام حسین(ع) در ۱۰۰ سال پیش چگونه بود؟

سید محمدهارون حسینی زنگی پوری، یکی از عالمان شیعه هند است که در سال ۱۳۲۸ق. (۱۲۸۹ش.) به عتبات عالیات سفر کرد و پس از بازگشت به وطن، توصیف های خود را در قالب سفرنامه ای به نگارش درآورد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی زائر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، این عالم شیعی هندی در سفرنامه اش که “رحلهُ عراقیه” نام دارد، حرم امام حسین علیه السلام را در سال ۱۲۸۹ هجری شمسی برای ما دقیق و جالب توصیف می کند.

یکی از موضوعاتی که برای نویسنده این سفرنامه جالب بوده است، چگونگی تامین روشنایی حرم مطهر بوده است. وی با تفصیل و آب و تاب این وضعیت را بیان می کند که اکنون برای ما جذاب و جالب است بدانیم در ۱۰۰ سال قبل که برق نبود، حرم مطهر امام حسین علیه السلام چگونه در شبها، آماده مناجات و زیارت زایران و علاقه مندان به حضرت می شده است.

او در توصیف چگونگی روشنایی حرم مطهر امام حسین علیه السلام، در سال ۱۲۸۹ هجری شمسی می نویسد:

در هر شب، شمع ها و چراغ ها وسط حرم و اطراف آن که بالغ بر ۵۰۰ عدد بود، روشن می شد. فتیله های شمعی بزرگ که طول آن ۲ ذراع و حتی بالاتر آن و به اندازه قد انسان بود که قیمت هر کدام از آنان، نیم روپیه انگلیس بود. هنگام غروب آفتاب، عده ای از مردان که کارشان این بود، ابتدا از باب القبله وارد حرم شده کنار مرقد شریف قرار می گرفتند و اولین شمع را در بالاسر مطهر روشن می کردند و سپس در دو صف ابتدا شمع ها و چراغ های اطراف ضریح و سپس حرم مطهر را روشن می کردند. به گمانم حدود بیست نفر بودند که این کار را انجام می دادند که ابتدا بزرگشان شمع را روشن و در جاشمعی قرار می داد و سپس دیگران ادامه می دادند.”

روشنایی حرم مطهر امام حسین(ع) در ۱۰۰ سال پیش چگونه بود؟
کربلا
منبع مطالب سایت رسمی لبیک می باشد
شما میتوانید مطالب بیشتری را درسایت زائر مشاهده نمائید
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن