اخبارحج و زیارت

زائران اربعین تصور خدمات رایگان حمل و نقل در عراق را نداشته باشند

رئیس کمیته فرهنگی و آموزش ستاد مرکزی اربعین با اشاره به اینکه به دلیل حذف ویزا پیش‌بینی می‌شود که زائران اربعین امسال افزایش قابل توجهی داشته باشند، گفت: زیرساخت‌های عراق آماده پذیرش این تعداد زائر نیست و نمی‌توان از عراق انتظار داشت که حمل و نقل رایگان در اختیار زائران قرار دهد.

داروخانه آنلاین داروپلاس

زائران اربعین تصور خدمات رایگان حمل و نقل در عراق را نداشته باشند

رئیس کمیته فرهنگی و آموزش ستاد مرکزی اربعین با اشاره به اینکه به دلیل حذف ویزا پیش‌بینی می‌شود که زائران اربعین امسال افزایش قابل توجهی داشته باشند، گفت: زیرساخت‌های عراق آماده پذیرش این تعداد زائر نیست و نمی‌توان از عراق انتظار داشت که حمل و نقل رایگان در اختیار زائران قرار دهد.

حجت‌الاسلام حمید احمدی، رئیس کمیته فرهنگی و آموزش ستاد مرکزی اربعین،  با اشاره به اینکه امسال زائران اربعین بدون نیاز به دریافت ویزا راهی عراق می‌شوند، در خصوص تأثیر این موضوع بر افزایش تعداد زائران و مسائل معتنابه آن گفت: بخش پژوهش کمیته فرهنگی اربعین همه مسائل مرتبط با افزایش زائران اربعین تا سه و نیم میلیون نفر و تبعات آن را بررسی و به ستاد مرکزی اربعین ارائه کرده است. همچنین پیشنهادهایی برای کاهش مشکلات و راهکارهای اجرایی در خصوص همین مسئله ارائه شده است.

افزایش جمعیت زائران اربعین و کمبود امکانات

وی با تأکید بر اینکه درباره مسائل فرهنگی اربعین سال جاری قطعاً با آسیب‌هایی مواجه خواهیم بود، گفت: امسال هزینه ویزا حذف شده و این مسئله سفر اربعین را کم‌هزینه‌تر و تعداد زائران را بیشتر خواهد کرد. بخشی از جمعیت برای اولین بار عازم اربعین می‌شوند و با شرایط آشنایی ندارند و از آنجایی که طی سال‌های اخیر شاهد افزایش توقعات زائران و ترویج این تفکر که اربعین سفری رایگان است بوده‌ایم، باید زائران را برای مواجه شدن با کمبود امکانات آماده کنیم.

رئیس کمیته فرهنگی و آموزش ستاد مرکزی اربعین تصریح کرد: با افزایش جمعیت زائران اربعین، قطعاً اتوبوس کافی برای حمل و نقل زائران به مرزها نداریم و اگر از مردم بخواهیم که با خودروهای شخصی به طرف مرزها بروند، نیاز به ساخت پارکینگ‌های زیادی است و تجمع مردم در مرزها هم سبب مشکلات زیادی می‌شود.

اختصاص مکان‌های برگزاری مراسم به اسکان زائران

وی بحث اسکان و تغذیه زائران اربعین را بسیار مهم دانست و گفت: در صورت افزایش بسیار زیاد زائران در اربعین سال جاری، بسیاری از مراکزی که برای برگزاری مراسم فرهنگی مورد استفاده قرار می‌گرفت باید به اسکان و تغذیه مردم اختصاص پیدا کند. از سوی دیگر برای برگزاری مراسم فرهنگی به کمک‌های مردمی وابسته هستیم و با توجه به پیش‌بینی افزایش جمعیت، بودجه اول به اسکان و تغذیه زائران و بعد به سایر مسائل اختصاص پیدا خواهد کرد.

حجت‌الاسلام احمدی گرمای هوا را از دیگر مشکلات مهم اربعین در سال جاری برشمرد و گفت: بر همین اساس باید آموزش‌های بهداشتی و سلامت لازم به زائران ارائه شود. مردم باید در مورد بهداشت، امنیت، مسائل فرهنگی، تعاملات میان فرهنگی و میان گروهی و … توجیه شوند تا مشکلی در این زمینه‌ها پیش نیاید.

وی با تأکید بر اینکه امسال مردم باید توقعات خود را کم کنند و مشارکت خود را به طور جدی افزایش دهند، گفت: اگر مردم می‌خواهند این سفر باعظمت شکل گیرد، باید مشارکت جدی در برگزاری آن داشته باشند و تصور نکنند که اربعین سفری رایگان است، چراکه باید برای حمل و نقل خود هزینه پرداخت کنند. درست است که هزینه ویزا حذف شده، اما در داخل عراق هزینه‌ حمل و نقل سنگین است و مردم باید آماده هزینه کردن باشند و توقع رایگان بودن همه چیز را نداشته باشند، چرا که زیرساخت و امکانات عراق برای این حجم از زائر وجود ندارد و نمی‌توان از عراق انتظار داشت که حمل و نقل رایگان در اختیار زائران قرار دهد.

حجت‌الاسلام احمدی از افزایش زائران خارجی که از داخل خاک ایران به سمت عراق می‌روند نیز سخن گفت و افزود: سال گذشته شاهد افزایش ۴۶ درصدی زائران خارجی بودیم. امسال هم انتظار افزایش زائران را داریم. البته پاکستان اقدامات خوبی را در مرزهای خود انجام داده‌ است و حسینیه‌ها و موکب‌های خوبی به کمک مردم پاکستان مهیا شده که تا حدودی مشکلات را کم کرده است، اما با توجه به ترانزیت از داخل ایران، باید خدماتی به آنها و سایر اتباع ارائه شود.

نحوه خدمات‌رسانی بیمه‌ها در اربعین

وی یکی دیگر از مسائل مهم را که سؤال‌ها و ابهامات زیادی در خصوص آن وجود دارد موضوع بیمه زائران اربعین اعلام و اظهار کرد: یک سؤال مهم این است که بیمه‌ها چگونه می‌خواهند در زمینه اربعین خدمات‌رسانی کنند. گلایه و انتقاد زیادی از بیمه داشته‌‌ایم که هنوز هم پاسخ درستی دریافت نکرده‌ایم.

حجت‌الاسلام احمدی افزود: بیمه‌ها باید میزان هزینه‌هایی را که دریافت و خدماتی را که ارائه می‌کنند به درستی اطلاع‌رسانی کنند. این حق مردم است که وقتی پول بیمه را می‌دهند بدانند که چه خدماتی و چگونه به آنها ارائه می‌شود. مردم نمی‌دانند در مراسم اربعین باید به کدام بیمارستان‌ها و مراکز مراجعه و چگونه از حمایت‌های بیمه‌ای خود استفاده کنند.

وی ادامه داد: حضور گروه‌های پزشکی داوطلب کار خوبی است، اما چون این پزشکان به شبکه بیمه وصل نیستند، قدرت ارجاع بیمار به بیمارستان‌ها و استفاده از بیمه درمانی وجود ندارد. در اربعین سال‌های گذشته نیز با موارد زیادی مواجه شدیم که پزشکان داوطلب، بیماران را به بیمارستان ارجاع می‌دادند اما بیمه تأمین هزینه‌های درمانی را نمی‌پذیرفت.

حجت‌الاسلام احمدی خواستار فعالیت گروهی مطالعاتی از سوی دست‌اندرکاران بیمه شد و گفت: باید دقیقاً مشخص شود که در صورت مفقود شدن چه اشیایی از مردم در این سفر، بیمه خسارت آن را پرداخت می‌کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن