اهل‌بیت (ع)شناخت اهل بیت و اصحاب (ع)

“سجاد(ع)، راوی کربلا”

“سجاد(ع)، راوی کربلا”

یک بخش از فرهنگ عاشورا ایثار است و جانبازی، ولی مهمترین بخش آن روایت حقیقت عاشورائیان است. با وعده هایی که قبل از قیام عاشورا، به عمر سعد و شمر و دیگران داده شد و تطمیع مردم برای همراهی لشکر ابن زیاد و همچنین عدم حمایت عده ای دیگر از طوایف عرب و دیگر اتفاقاتی که تاریخ بیان می دارد، دیدگاه یزید بر این بود که با کشتن و هزیمت امام و یارانش دیگر اثری از خاندان پیامبر باقی نمی ماند و به راحتی حکومت می کند و شاید کشور گشایی خواهد کرد. غافل از اینکه خداوند آگاه تر از نظر و ایده ی جاهلان می اندیشد.
در واقعه عاشورا، هر کس با هر دین و هر میزان توانایی به میدان رفت و از عدد جهل و کفر، هیبتی در حد پوچ تصور کرد و شمشیر شرافت و حق طلبی را به رقص درآورد. در آن سو هم اتفاقات تاثیر گذاری صورت گرفت، لیکن در سپاه یزید، ذهن حق باوری برای درک آن نبود. همین که حر، فرمانده ای که از عبور کاروان امام ممانعت کرده بود، خیلی زود پشیمان شده و در کنار ولی خود قرار می گیرد، به تنهایی می تواند تاریخی فصیح و روشنگرانه ای برای هر کور دلی باشد تا اهمیت دفاع از حقیقت را برای بشریت در زندگی خود نهادینه کند. نحوه پس دادن سر سرباز مسیحی امام، به میدان دشمن زبون، می تواند تاریخی عظیم از حق باوری انسانهای دیندار باشد. مگر نه این است که قرنها پس از آن نهضت بزرگ، اندیشه های نیهلیسم گرایی و اومانیسم و دهها تفکر التقاطی دیگر به این باور رسیده اند که ایده ی دنیای پاسخو و محاکمه ای برای بشر وجود ندارد و با فنا شدن جسم، روح هم نابود شدنی است، پس این قیام و این روایت حقیقی و جامعه شناختی از قیام عاشورائیان درس ماندگاری به تاریخ بشری است که تا روز آخر دنیا، لازمه انسان زیستن است. مخالفت با نماز به پا داشتن امام و یارانش، نحوه ی شهادت حضرت علی اصغر، مبارزه حبیب ابن مظاهر، دلاوری حضرت ابوالفضل العباس، خطبه هایی که در این ده روز توسط امام خوانده می شد، پیغام هایی که شمر برای حضرت عباس می آورد، چگونگی به شهادت رساندن امام حسین(ع) و هزاران اتفاق دیگر، هر کدام به تنهایی تاریخی برای آزادیخواهی، دموکراسی طلبی، مدیریت پاک و ایدئولوژی سازی نهضت دینی هستند.
در ادامه این قیام، چگونگی برخورد با بیمار کربلا امام سجاد(ع)، و رفتارهای وقیحانه و جاهلانه ای که با اسرا بویژه کودکان صورت گرفت، تاریخی پر از رسوایی جهل و عبرت آموزی برای بشر را به ثبت رساند. از یک طرف تمام رذایل بشری بود که خیمه ها را آتش زد و زن و بچه ها را کتک زدند و توهین کردند و غارت کردند و به عزت و کرامت انسانها بی حرمتی کردند و در سویی دیگر، انسانهایی بودند که باید تاریخ انسانیت را معنایی حقیقی می دادند. عظمت و فضیلتهای انسانی را واقعیت می دادند.
پس از دهمین روز محرم، تمام دانش و معرفت انسانی را دست و پا بسته بر کجاوه گذاشتند و به اسارت بردند. علم به حقیقت و عامل به رسالت انسان مداری را به شمام بردند و سپس در مکه و مدینه محبوس کردند. آنکس که غمش از بی عدالتی و ناسپاسی و نافرمانی جاهلان افزون بود، خود را متعهد به پاسداری از نهضت امام دانست و الزاما باید معلم تاریخ قیام می شد.
ساجد آل طاها، وظیفه ای مهمتر از پدر را به عهده داشت. ایشان نه به عنوان فرزند که به عنوان مدرس تئوری حق و حق باوری، وظیفه داشت که در هر کوی و برزن حاضر شده و به انسان جاهل و تاریخ پر از مجهولات، معرفت می داد. سالها آموزگار “ایثار” و “جانبازی” بود و آن چنان تفسیر و تعبیر و تحلیل حقانیت نمود که علیرغم همه ی بی مبالاتی های بشر جاهل، امروز فرهنگ بشریت مدیون ایدئولوژی عاشورای حسین(ع) است.
با اینکه قلبها از آنچه در ده روز اول محرم اتفاق افتاد، محزون می شود و منقلب می گردد، روایتی را که شاهد عاشورا بیان می کند، نگاه به انسان را تغییر داده است. انسانی که می تواند در مدار حق طلبی و اندیشه محور، زندکی کند و حرمتِ انسان بودن را پاس بدارد، در صورتی که به طمع ورزی افتد و دنیا خواهی کند، هیچ ارزش و اخلاق و آدابی را بر نمی تابد و انسانیت و شرافت را سر می برد و زیر سُم ستوران مثله می کند. ولذا امام سجاد(ع) توانستند در نقش معلم اخلاق و راوی فضائل و کمالات عاشورا، هر آنچه گنج علم و انسانیت باوری بود را به یقین درآورد که پس از قرنها، کورت فیشلر آلمانی میگه که “همینکه امام حسین(ع) از زن و فرزندش می گذرد و آنها را فدای دین و عقیده اش می کند، نشان می دهد که او نه برای لحاجت و نه هم برای هوا و هوس، فداکاری کرده است”. و نیز تندن هندی میگه که “قیام کربلا معدل بشریت را بالا برد و سطح آن را ارتقا بخشید”.

ضمن حمایت قاطع از سپاه پاسداران و تاسی از اخلاق جانبازی ابوالفضل العباس، میلاد سیدالساجدین امام زین العابدین(ع) را به امام عصر(عج)، رهبر فرزانه انقلاب و شیعیان ولایت مدار، تبریک و تهنیت عرض می کنم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن