اهل‌بیت (ع)شناخت اهل بیت و اصحاب (ع)

سلمان فارسی کیست‌؟ هر آنچه راجع به این شخص باید بدانید

جناب سلمان حدود 2 یا 3 قرن قبل از هجرت در روستای ( جی) اصفهان به دنیا آمد نام ایشان در ابتدا (روزبه ) بود

داروخانه آنلاین داروپلاس

تولد سلمان فارسی

 

سلمان حدود دویست و شانزده یا سیصد و شانزده سال قبل از هجرت، بنا بر عقیده‌ای در رامهرمز استان خوزستان و بنابر اعتقادی دیگر دشت ارژن در کازرون فارس دیده به جهان گشود. او کودکی خود را در ناحیهٔ جی در اصفهان گذرانید و در آنجا بزرگ شد. برخی از محققان او را از خاندانی مزدکی می‌دانند و برخی معتقدند از طبقه برگزیدگان جامعه مانوی بوده‌است.

پدر سلمان “بدخشان کاهن” (روحانی زرتشتی) بود و کار همیشگی‏اش هیزم نهادن بر شعله آتش. با اینکه سلمان در میان خاندان و محیطی زرتشتی دیده به جهان گشود، ولی هرگز در برابر آتش سر فرود نیاورد و به خدای یکتا اعتقاد داشت. سلمان در دوران کودکی مادرش را از دست داد و عمه‏اش سرپرستی او را به عهده گرفت.

او در زمانی که پسری بیش نبود به مسیحیت روی آورد. سلمان، بعد از این که دریافت قرار است او را شش ماه با اعمال شاقّه زندانی سازند و پس از آن اگر به آیین نیاکانش ایمان نیاورد اعدامش کنند، با همکاری عمه‏اش گریخت و روانه بیابان شد. در بیابان کاروانی دید که به سوی شام می‏رفت؛ او به مسافران پیوست و رهسپار سرزمینهای ناشناخته گردید.

او برای تحصیل دین به سوریه رفت. او پس از فوت استادش همراه با کاروانی رهسپار شبه جزیره عربستان شد. چون وعده ظهور پیامبری را شنیده بود. در راه کاروان مورد حمله قرار می گیرد و او به اسارت در آمد و مردی یهودی از مدینه او را به بردگی خرید و به یثرب برد.

جناب سلمان حدود ۲ یا ۳ قرن قبل از هجرت در روستای ( جی) اصفهان به دنیا آمد نام ایشان در ابتدا (روزبه ) بود.

روزبه در همان آغاز هجرت در محضر رسول خدا مسلمان شد در حالی که برده ی یک یهودی بود.

پیامبر روزبه را از آن مرد یهودی خرید و آزاد کرد و نام زیبای سلمان را بر اونهادند.

در ماجرای جنگ خندق به پیشنهاد سلمان دور شهر خندق کندند.

هرگروهی ادعا داشت سلمان جزو انهاست مهجران می گفتند سلمان از ماست انصار نیز چنین ادعایی داشتند و در آخر پیامبر فرمودند سلمان از ما اهل بیت است.

زندگی نامه و مدفن جناب سلمان فارسی (محمدی)
زندگی نامه و مدفن جناب سلمان فارسی (محمدی)

عبادت از منظر سلمان فارسی

آنچه به عبادت سلمان ارزش بیشتری می‏دهد، علم و آگاهی اوست. چرا که عبادت آگاهانه و پرستش از روی بصیرت از عبادت سطحی و ظاهری ارزشمندتر است.

امام صادق(ع) فرمود: روزی پیامبر اسلام(ص) به یاران خود فرمود: کدام یک از شما تمام روزها را روزه می‏دارد.

سلمان گفت: من، یا رسول اللّه‏.

پیامبر(ص) پرسید: کدام یک از شما تمام شبها را به عبادت می‏گذراند؟

سلمان گفت: من، یا رسول اللّه‏.

حضرت پرسید: آیا کسی از شما هست که روزی یک بار قرآن را ختم کند؟

سلمان گفت: من یا رسول اللّه‏.

یکی از حاضران که جوابهای سلمان را خودستایی و فخرفروشی می‏پنداشت، گفت: اکثر روزها دیده‏ام که سلمان روزه نیست، بیشتر شب را هم می‏خوابد و بیشتر روز را به سکوت می‏گذراند، پس چگونه همیشه روزه است و هر شب برای نیایش با خدا بیدار می‏ماند و روزی یک بار قرآن را ختم می‏کند؟!

پیامبر(ص) فرمود: ساکت باش! تو را با همسان لقمان چه کار؟ اگر می‏خواهی چگونگی‏اش را از خودش بپرس تا خبر دهد.

سلمان گفت: در ماه سه روز روزه می‏گیرم و خداوند فرموده است: “هر کس عمل نیکی انجام دهد پاداش ده برابر دارد. از طرف دیگر، روز آخر شعبان را روزه گرفته و آن را به روزه ماه رمضان متصل می‏کنم و هر که چنین کند، پاداش روزه همیشه را دارد. از رسول خدا(ص) شنیدم که فرمود: هر کس با طهارت بخوابد، در ثواب، چنان است که تمام شب را عبادت کرده باشد. اما ختم قرآن، رسول خدا(ص) فرمود: هر کس یک بار سوره “قل هواللّه‏” را بخواند، پاداش یک سوم قرآن را دارد و هر که دو بار بخواند، دو ثلث قرآن را خوانده است و هر که سه بار بخواند، گویا قرآن را ختم کرده است. و نیز حضرت فرمود: یا علی، هر کس تو را با زبان دوست بدارد یک سوم ایمانش کامل شده، هر که با دل و زبان دوستت بدارد، دو ثلث ایمان او کامل شده؛ و هر که با دل و زبانش دوستت بدارد و با دست هم یاری‏ات کند، تمام ایمان را به دست آورده است.”

جابر نقل میکند که رسول خدا در مدح سلمان فارسی فرمود :

همانا اشتیاق بهشت به سلمان از اشتیاق سلمان به بهشت بیشتر است

چرا به سلمان (محدث) می گویند

امام صادق فرمودند پیامبر و امیرالمومنین اسراری را به سلمان گفته اند که دیگران قدرت تحمل آن را نداشتند و او را لایق نگهداری علم مخزون و اسرار می دانستند از این رو یک از القاب سلمان ( محدث)  است.

پیامبر(ص) درباب جناب سلمان فرمودند :

اگردین در ثریا بود جناب سلمان به آن دست پیدا میکرد

سلمان علم بلایا و منایا(حوادث آینده ) داشت و همچنین از متوسمان(قیافه شناسان) و محدثان بود.

سلمان حتی در زمان حکومت بر مدائن ساده زیستی را رها نکرد و حتی حقوق اندک سالانه خود را هم به نیازمندان میداد و بسیار اندک برای خود برمیداشت.

امام صادق علیه السلام درباب منزلت جناب سلمان فرمودند:

ایمان ده درجه دارد مقداد تا درجه هشتم بالا رفته و ابوذر در درجه ی نهم قرار دارد اما جناب سلمان در درجه دهم قرار دارد

سلمان همواره مردم را به امامت حضرت امیرالمومنین فرا میخواند و این سخن رسول خدا را برای مردم تکرار میکرد.

همانا علی علیه السلام دری است که خداوند گشوده و هرکس در آن وارد شود مومن است و هرکس از آن خارج شود کافر است

بهترین فرد این امت علی علیه السلام است

خطبه سلمان فارسی بعد از شهادت پیامبر:

ای مردم هرگاه فتنه ها و آشوب ها را همچون پاره های ظلمانی شب دیدید که بزرگان در آن به هلاکت میرسند بر شما باد به آل محمد  چرا که آنان راهنمایان به سوی بهشتند

و بر شما باد به علی علیه السلام ای مردم ولایت را در خود به مانند سر قرار دهید یعنی اگر ولایت اهل بیت را نداشته باشید مسلمان حقیقی نیستید و دین شما سودی ندارد

نقش سلمان در شیعه شدن ایرانیان

سلمان از هرفرصتی در معرفی اسلام ناب و تشیع بسیار استفاده کرد وجود سلمان در مدائن و رفت و امد او به کوفه و اصفهان پیام اور مذهب تشیع و مذهب اهل بیت بود و نقش مهمی در تشیع ایرانیان داشت.

یکی از کارهای بسیار مهم سلمان، که بخش اعظم زندگی او را فرا گرفته بود، تلاش پیگیر او در معرفی اسلام ناب و تشیع راستین بعد از رحلت رسول خدا(ص) است. او در این راستا در مدینه جهاد کرد و از هر فرصتی بهره برد. وقتی به مدائن آمد، همین عقیده را دنبال کرد و نقش بسیاری در تشیّع ایرانیان داشت.

می‏پرسند: با اینکه اسلام در عصر خلافت خلیفه دوم وارد ایران شد، چرا اکثریت قاطع مردم ایران، شیعه حضرت علی(ع) هستند؟

در پاسخ باید گفت: عوامل متعددی سبب این گرایش است. از نخستین عوامل این گرایش، وجود سلمان در مدائن و رفت و آمد او به کوفه و حوالی آن و حتی اصفهان و … بود. سلمان پیام‏آور اسلام ناب، منادی تشیّع و نویدبخش مذهب اهل بیت (علیهم السلام) بود و اکثر ایرانیان این ندا و نوید را شنیدند و پذیرفتند.

وفات جناب سلمان فارسی

سلمان سرانجام پس از عمری طولانی و با برکت در اواخر خلافت عثمان در سال ۳۵ هجری قمری وفات یافت.

پیکر اورا حضرت علی علیه السلام غسل داد کفن کرد و بر آن نماز گزارد  همراه آن حضرت جناب جعفر ابن ابیطالب و حضرت خضر در حالی بر پیکر سلمان نماز گزاردند که با هریک از آن دو هفتاد صف از فرشتگان بودند.

قبر جناب سلمان فارسی(محمدی)

شهر مدائن در ۳۰ کیلومتری جنوب غربی بغداد مدفن جناب سلمان فارسی است امروزه این شهر را به نام سلمان باک(پاک) میشناسند عمر سلمان زمانی پایان یافت که وی امیر مدائن بود.

در کنار مزار وی حذیفه ابن الیمان یکی از اصحاب پیامبر و عبدالله ابن جابر انصاری و طاهر فرزند امام باقر نیز مدفون اند.

آرامگاه آنان نزدیک طاق کسری است.

 

زائر

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن