اخبارحج و زیارت

شرایط جسمانی زائران ایرانی بهتر از پیش بینی هاست

رییس سازمان حج با بیان اینکه امسال میانگین سنی زائران ایرانی نسبت به سال های قبل بالاتر و به طور متوسط ۵۶ سال است، گفت: شرایط جسمانی زائران ایرانی بهتر از پیش بینی هاست.

داروخانه آنلاین داروپلاس

شرایط جسمانی زائران ایرانی بهتر از پیش بینی هاست

رییس سازمان حج با بیان اینکه امسال میانگین سنی زائران ایرانی نسبت به سال های قبل بالاتر و به طور متوسط ۵۶ سال است، گفت: شرایط جسمانی زائران ایرانی بهتر از پیش بینی هاست.

علیرضا رشیدیان پس از بازدید از مراکز درمانی و درمانگاههای زائران ایرانی مستقر در مدینه منوره افزود: با توجه به سن بالای زائرین و گرمای هوا نگرانی هایی در زمینه میزان مقاومت شرایط جسمی آنان در برابر این وضعیت وجود داشت اما هم اکنون بررسی از مراجعات به درمانگاهها و نیز مشاهدات نشان می دهد که به طور نسبی حجاج از نظر سلامتی در شرایط خیلی بهتری نسبت به برآوردها قرار دارند.

وی بخشی از این امر ناشی از توصیه های مناسب کادر درمانی به زائران است که جای قدردانی دارد و گفت: میانگین سنی حجاج ایرانی در سال جاری ۵۶ سال است ضممن آنکه ۵۳ درصد از مجموع ۸۶ هزار و ۵۰۰ زائران کشورمان را زنان تشکیل می دهند.

رییس سازمان حج و زیارت خاطرنشان کرد: داروها و تجهیزات پزشکی درمانگاههای ایران در مکه و مدینه بموقع ترخیص شده است و پزشکان و کادر درمانی در محل فعالیت خود استقرار یافته اند و در تمامی این مراکز درمانی و درمانگاهی، کادر پزشکی اعم از زن و مرد به ارایه خدمت مشغولند.

وی با بیان اینکه گزارش های کارشناسی و اظهارات زائران مراجعه کننده از شرایط درمانگاهها، مثبت بود و رضایت بخش بود، گفت: امید است با تداوم این خدمات در مکه و بویژه در ایام تشریق، شرایط مناسبی برای زائران دارای میانگین سنی بالایی که قرار است در گرمای هوا مناسک حج را انجام دهند، فراهم کنیم.

رییس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه برای انجام حج، داشتن استطاعت جسمی در کنار استطاعت مالی، از شرایط مهم وجوب آن است، گفت: بدین منظور قبل از سفر برای اطمینان از استطاعت جسمی زائران، معاینات لازم، واکسیناسیون و آموزشهای بهداشتی در ایران انجام شده است.

وی افزود: علاوه بر آن، با توجه به آسیب شناسی که هر سال از خدمات هیات پزشکی انجام می شود، تلاش بسیاری صورت گرفت تا امسال کاستی ها برطرف یا به حداقل ممکن برسد.

رشیدیان، ایجاد سه درمانگاه با امکانات مناسب در نقاط مختلف استقرار زائران در مدینه، ایجاد یک بیمارستان مجهز و راه اندازی درمانگاههای متعدد در مکه و نیز پیش بینی خدمات موردنیاز درمانی در مشاعر را از جمله اقدامات سازمان حج و زیارت در حوزه بهداشت و درمان در سال جاری برشمرد.

امسال ۸۶ هزار ۵۵۰ زائر در حج تمع شرکت می کنند که با آغاز عملیات اعزام حجاج از ۱۷ تیرماه تاکنون بیش از ۱۳ هزار زائر ایرانی برای زیارت و انجام مناسک حج وارد مدینه منوره شده اند.
ورود زائران مدینه قبل به مکه مکرمه نیز از امروز آغاز شده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن