اهل‌بیت (ع)شناخت اهل بیت و اصحاب (ع)

شناخت شخصیت های صدر اسلام/جناب عبدالمطلب

داروخانه آنلاین داروپلاس

شناخت شخصیت های صدر اسلام/جناب عبدالمطلب

شخصیت عبد المطلب
از میان نیاکان حضرت محمد صل الله علیه و آله، بیش ترین اطلاعات را در باره عبد المطلب، جد اول آن حضرت داریم زیرا به عصر اسلام نزدیک بوده است.
عبد المطلب شخصیتی محبوب، بخشنده، خردمندو سرور و پناه گاه بی رقیب قریش بود. او هم چون همه شخصیت های بزرگ الهی فراتر از جامعه خویش بود و با آن که عمر طولانی داشت اما رنگ جامعه آلوده مکه را به خود نگرفت. آن روز در محیط مکه اعتقاد به معاد وجود نداشت، و یا بسیار کم رنگ بود. اما عبد المطلب نه تنها به معاد اعتقاد داشت، بلکه حتی در باره کیفر و پاداش روز رستاخیز تأکید می کردو می گفت: پس از این جهان، جهاین خواهد بود که در آن نیکو کاران و بد کاران به پاداش و کیفر اعمال خود خواهند رسید.
با آن که آن روز در محیط جزیره العرب عصبیت قبیلگی رایج بود و در اختلافات و بر خورد ها هرکس بی توجه به حق و عدالت از افراد قبیله و خویشان و دوستانش حمایت می کرد، عبد المطلب چنین نبود. چنان که حرب بن امیه را که از بستگان و دوستانش بود زیر فشار گذاشت تا خون بهای یک یهودی را که به تحریک وی کشته شده بود بپردازد. او قرزندانش را از ظلم و ستم و امور پست دنیا نهی و به صفات نیک تشویق می کرد.
عبد المطلب سنت هایی داشت که اثر آنها در اسلام تأیید شد. از جمله آنها می توان به تحریم شراب، تحریم زنا، حد زدن زنا کار، بریدن دست دزد, تبعید زنان بد نام از مکه، تحریم به گور کردن دختران، تحریم ازدواج با محارم، تحریم طواف با بدن برهنه، وجوب وفا به نذر، حرمت و قداست ماه های حرام و بالاخره مباهله اشاره کرد. روایت شده است که عبد المطلب حجت خدا و ابو طالب وصی او بوده است.
موحد بودن عبدالمطلب
خاندان حضرت محمد صل الله علیه و آله خاندان توحید بود. بنا به اعتقاد عموم علمای امامیه، پدر و اجداد پیامبر اکرم از عبدالله تا آدم، همه یکتا پرست بودند و در میان آنان مشرک وجود ندشت.در این زمینه به یک سری آیات و روایات استدلال شده است. از آن حضرت نقل شده است که فرمودند: خدا پیوسته مرا از صلب های مردان پاک به ارحام زنان پاک منتقل کرده ساخت تا به دنیای شما آورد و هرگز مرا به آلودگی های جاهلیت آلوده نکرد. و می دانیم که هیچ پلیدی بد تر از شرک نیست و اگر مشرکی در میان آنان وجود داشت هرگز پاک محسوب نمی شدند.
علمای امامیه معتقدند ابوطالب و آمنه بنت وهب نیز یکتا پرست بودند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن