دانستنی هازیارت و فلسفه زیارت

فضیلت زیارت امام رضا (ع) از نگاه اهل سنت

روایاتى در باب فضیلت زیارت مرقد مطهر امام رضا(علیه السلام) در منابع و کتب اهل سنت ذکر شده، که در اینجا به برخى از آنها اشاره مى کنیم

فضیلت زیارت امام رضا (ع) از نگاه اهل سنت

روایاتى در باب فضیلت زیارت مرقد مطهر امام رضا(علیه السلام) در منابع و کتب اهل سنت ذکر شده، که در اینجا به برخى از آنها اشاره مى کنیم

۱ ـ سیّد على بن شهاب الدین همدانى از پیامبر(صلى الله علیه وآله) نقل کرده که فرمود: «ستدفن بضعه منّى بخراسان، ما زار مکروب الاّ نفّس الله کربته، و لامذنب الاّ غفر الله له»(۱)؛ (زود است که پاره اى از تن من در خراسان دفن شود. هیچ غصه دارى او را زیارت نمى کند جز آن که خداوند غصّه او را برطرف خواهد کرد و هیچ گناهکارى او را زیارت نمى کند جز آن که خداگناهش را بیامرزد.)

۲ ـ حموینى به سندش از رسول خدا (صلى الله علیه وآله) نقل کرده که فرمود: «ستدفن بضعه منّى بخراسان، لایزورها مومن الاّ اوجب الله له الجنّه، و حرّم جسده على النار»(۲)؛ (زود است که پاره اى از تن من در خراسان دفن شود. هیچ مومنى او را زیارت نمى کند جز آن که خداوند براى او بهشت را واجب کرده و جسد او را بر آتش حرام کند.)

۳ ـ ابوبکرمحمّد بن مومّل مى گوید: «با امام اهل حدیث، ابوبکربن خزیمه و ابن على ثقفى و جماعتى از مشایخ به قصد زیارت على بن موسى الرضا (علیه السلام) به طوس حرکت نمودیم. ابن خزیمه را مشاهده کردم که طورى آن بقعه را تعظیم کرد و در برابر آن تواضع و تضرّع نمود که ما متحیّر شدیم».(۳)

۴ ـ ابن حبّان

او در کتابش «الثقات» مى نویسد: «على بن موسى الرضا در طوس به خاطر شربتى که مأمون به او داد همان ساعت به شهادت رسید… قبرش در سناباد بیرون نوقان مشهور است، مردم به زیارت قبر او در کنار قبر رشیدمى آیند. من او را بسیار زیارت کرده ام. هنگامى که طوس بودم هیچ گرفتارى بر من عارض نمى شد جز آن که به زیارت قبر على بن موسى الرضا ـ صلوات الله على جدّه و علیه ـ مى رفتم و از خداوند متعال مى خواستم که آن گرفتارى را از من دور کند، خداوند نیز دعایم را مستجاب کرده و آن گرفتارى ها را از من برطرف مى ساخت. و این مطلبى است که به طور مکرّر آن را تجربه نموده ام و در هر بار نیز گرفتارى ام برطرف شده است. خداوند ما را بر محبّت مصطفى و اهل بیتش ـ صلى الله علیه و علیهم اجمعین ـ بمیراند»(۴).(۵)

پی نوشت: (۱). موده القربى، ص ۱۴۰; ینابیع الموده، ص ۲۶۵٫

(۲). فرائد السمطین، ج ۲، ص ۱۸۸، رقم ۴۶۵٫

(۳). تهذیب التهذیب، ج ۷، ص ۳۳۹٫

(۴). الثقات، ج ۸، ص ۴۵۶ و ۴۵۷٫

(۵). گردآوری از کتاب: اهل بیت از دیدگاه اهل سنت، على اصغر رضوانى، مسجد مقدس جمکران، قم ، ۱۳۸۵ ه.ش، ص ۱۳۷٫

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن