دانستنی ها

قبر حضرت هود و حضرت صالح‌ در وادی السلام نجف الاشرف

قبر حضرت هود و حضرت صالح‌ در وادی السلام نجف الاشرف قرار دارد که در متن زیر به آن میپردازیم

داروخانه آنلاین داروپلاس

قبر حضرت هود و حضرت صالح‌ در وادی السلام نجف الاشرف

از مقابر معلوم‌ و مقام‌های‌ مشهور در نجف‌ اشرف‌ مقام‌ هود و صالح‌ می‌باشد که‌ در اوایل‌ وادی‌ السلام‌ قرار دارد.

قبر حضرت هود و حضرت صالح‌ در وادی السلام نجف الاشرف
قبر حضرت هود و حضرت صالح‌ در وادی السلام نجف الاشرف

کسی‌ که‌ از باب‌ طوسی‌ وارد وادی‌ السلام‌ می‌شود، چند قدمی‌ که‌ پیش‌ می‌رود گنبد سبز زیبایی‌ را در سمت‌ راست‌ راه‌ خود می‌بیند که‌ بر طاق‌ آن‌ نوشته‌ شده: «مقام‌ هود و صالح».

اولین‌ سایبانی‌ که‌ بر فراز قبور مطهر هود و صالح‌ ساخته‌ شد به‌ فرمان‌ سید بحرالعلوم‌ (متوفی‌ ۱۲۱۲ ه.ق) بود؛

چنان‌که‌ نخستین‌ ضریح‌ چوبی‌ نیز توسط‌ ایشان‌ تهیه‌ و نصب‌ گردید. آن‌گاه‌ یکی‌ از افراد خیّر گنبد آن‌ را با کاشی‌ تزیین‌ نمود.

به‌ سال‌ ۱۳۳۳ ه.ق‌ هنگامی‌ که‌ نیروهای‌ انگلیسی‌ به‌ مدت‌ ۴۰ روز نجف‌ اشرف‌ را محاصره‌ کردند، قبور مطهر هود و صالح‌ را همانند بسیاری‌ از اماکن‌ مقدسه‌ ویران‌ کردند و سنگ‌ ارزشمندی‌ را که‌ در آن‌ با خط‌ کوفی‌ «مقام‌ هود و صالح» حک‌ شده‌ بود، به‌ غارت‌ بردند و آن‌جا را به‌ تلّی‌ از سنگ‌ و آجر مبدل‌ ساختند.

گفته‌ می‌شود که‌ مقام‌ هود و صالح‌ قبلاً در قسمت‌ دیگری‌ از وادی‌ السلام‌ اشتهار داشت،

ولی‌ سید بحرالعلوم‌ این‌جا را به‌ عنوان‌ «مقام‌ هود و صالح» اعلام‌ کرد و دستور داد گنبد و بارگاهی‌ بر فراز آن‌ ساخته‌ شود و تولیت‌ آن‌ را با «محمدعلی‌ قسام» جد اعلای‌ تیرهِ‌ «آل‌ قسام» قرار داد و برخی‌ از زمین‌های‌ زراعتی‌ ناحیهِ‌ «کفل» را برای آن‌جا وقف‌ نمود.

پس‌ از رفع‌ محاصره بنای‌ فعلی‌ به‌ سال‌ ۱۳۳۷ ه.ق‌ در همان‌ نقطه‌ای‌ که‌ سید بحرالعلوم‌ تعیین‌ کرده‌ بود، بنیاد گردید.

در ضمن‌ وصایای‌ امیرمؤ‌منان علیه السلام آمده‌ است: فَادفِنُونی فی هذَا الظهرِ فی قَبرِ اخَوَیّ هُودٍ وَصالِح؛ مرا در همین‌ پشت‌ – نجف‌ – در قبر دو برادرم‌ هود و صالح‌ دفن‌ کنید.

آنچه‌ مسلم‌ است‌ این‌ است‌ که‌ مولای‌ متقیان‌ در کنار قبر حضرت آدم‌ و حضرت نوح علیه السلام دفن‌ شده‌ است. چنان‌که‌ امام‌ صادق علیه السلام به‌ آن‌ تصریح‌ فرموده و زیارتنامهِ‌ مخصوصی‌ برای‌ آن‌ها در حرم‌ امیرمؤ‌منان علیه السلام بیان‌ فرموده و برای‌ هر یک‌ از آن‌ها دو رکعت‌ نماز زیارت‌ مقرر فرموده‌ است.

در طول‌ قرون‌ و اعصار سه‌ قبر در داخل‌ ضریح‌ مقدس‌ امیرمؤ‌منان علیه السلام جدا از یکدیگر ظاهر و مشخص‌ بوده، چنان‌که‌ ابن‌ بطوطه‌ و برخی‌ دیگر از جهانگردان‌ آن‌ را مشاهده‌ نموده‌اند.

روی‌ این‌ بیان، آن‌چه‌ در وصیّت‌ مولای‌ متقیان‌ «هود و صالح» به‌ جای‌ «آدم‌ و نوح» آمده، احتمالاً از باب‌ تقیه‌ و به‌ منظور اخفای‌ محل‌ قبر می‌باشد.

در روایات‌ مربوط‌ به‌ خروج‌ سفیانی‌ نیز از مقام‌ هود علیه السلام نامی‌ به‌ میان‌ آمده‌ است: سفیانی‌ یک‌ سپاه‌ ۱۳۰۰۰۰ نفری‌ به‌ سوی‌ کوفه‌ گسیل‌ می‌دارد، در «رَوحا» و «فارُق» فرود می‌آیند سپس‌ ۶۰۰۰۰ از آن‌ها حرکت‌ کرده در نخیله در محل‌ قبر هود علیه السلام فرود می‌آیند و در روز عید تهاجم‌ خود را آغاز می‌کنند.

و در نقلی‌ دیگر تعداد آن‌ها ۸۰۰۰۰ نفر آمده‌ است.

قبر حضرت هود و حضرت صالح‌ در وادی السلام نجف الاشرف zaaerapp.ir

قبر حضرت هود و حضرت صالح‌ در وادی السلام نجف الاشرف zaaerapp.ir

مطالب بیشتر را در سایت اپلیکیشن زائر مشاهده کنید

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن