اخبارحج و زیارت

قیمت دلار نرخ پروازهای اربعین را ۱۰۰ درصد افزایش داد

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی به افزایش 100 درصدی قیمت بلیت پروازهای عتبات عالیات در ایام اربعین،دلایل این افزایش قیمت نسبت به سال گذشته را تشریح کرد. 

قیمت دلار نرخ پروازهای اربعین را ۱۰۰ درصد افزایش داد

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی به افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت بلیت پروازهای عتبات عالیات در ایام اربعین،دلایل این افزایش قیمت نسبت به سال گذشته را تشریح کرد.

مقصود اسعدی سامانی  در توضیح دلایل افزایش قیمت بلیت پروازهای اربعین در بازه زمانی ۲ تا ۱۲ آبان‌ماه امسال اظهار کرد: سال گذشته نرخ دلاری که به ایرلاین‌ها داده می‌شد ۳۸۲۰ تومان بود،‌این در حالی است که امسال نرخ ارز ۸۰۰۰ تومان (سامانه نیما) محاسبه شده است.

وی با بیان این‌که بسیاری از شرکت‌ها تاکنون نتوانسته‌اند ارز نیمایی دریافت کنند، افزود: یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت بلیت پروازهای اربعین، هزینه هندلینگ در فرودگاه‌های عراق است. به دلیل منفک شدن سازمان هواپیمایی کشوری عراق از وزارت حمل‌ونقل این کشور و الحاق آن به‌عنوان زیر مجموعه نخست وزیری، نرخ‌های جدید هندلینگنشست و برخاست هواپیما نسبت به سال گذشته افزایش قابل توجهی داشته است.

بلیت اربعین

وی ادامه داد: یکی دیگر از عوامل افزایش قیمت پروازهای اربعین این است  که در پروازهای رفت، هواپیماها پُر و در برگشت خالی برمی‌گردند. همچنین در زمان برگشت زائران نیز هواپیما ایرلاین‌های داخلی در زمان برگشت با ظرفیت کامل و در زمان رفت خالی هستند. در واقع در این ایام دو لگ پروازی خالی است که باعث افزایش هزینه ایرلاین‌ها می‌شود.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با یادآوری این‌که عوارض فرودگاهی که از قبل دریافت می‌شد همچنان به قوت خود باقی است، گفت: از سوی دیگر عراقی‌ها از پروازهای ایرانی رویالیتی (royalty) می‌گیرند که به ازای هر صندلی حدود ۲۰ دلار است، البته در حال مذاکره هستیم تا در ایام اربعین دریافت رویالیتی را حذف کنیم.

اسعدی سامانی افزایش هزینه‌های تامین قطعه و تعمیر هواپیما را نیز به‌عنوان یکی دیگر از عوامل رشد هزینه پرواز ایرلاین‌های داخلی عنوان کرد./تسنیم

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن