آشنایی با اماکن زیارتیدانستنی هازیارت و فلسفه زیارتشهرهای زیارتی

محدوده ی تربت امام حسین علیه السلام

چه مقدار خاک کربلا جزء تربت امام حسین علیه السلام است

داروخانه آنلاین داروپلاس

محدوده ی تربت امام حسین علیه السلام

چه مقدار خاک کربلا جزء تربت امام حسین علیه السلام است

چه مقدار خاک کربلا جزء تربت امام حسین علیه السلام است
چه مقدار خاک کربلاجزء تربت امام حسین علیه السلام است یکی از مسائلی که باید به آن توجه داشت. آیا تمام خاک شهر کربلا تربت محسوب میشود. و یا اینکه خاکی که روی بدن مطهر امام علیه السلام است و یا اینکه خاکی که سرخ رنگ است و بالای سر حضرت علیه السلام است. آنچه از لسان ائمه معصومین علیه السلام در روایات معلوم می شود این است که روایات در این باب چند گونه هستند.

در روایتی از حضرت صادق علیه السلام است که می فرمایند: یؤخذ طین قبرالحسین علیه السلام من عند القبر علی سبعین ذراعاً تربت امام حسین شامل ۷۰ زراع اطراف قبر امام علیه السلام که حدود سی و پنج متر می شود چون هر زراع حدود نیم متر است.

طایفه ای دیگر از روایات چهار میل را می گوید «مقدار اربعه أمیال میل که جمع آن امیال است را گفته اند چهار هزار زراع است.در حدود دو هزار متر است به عبارتی دو کیلومتر.

طایفه ای دیگر از روایات یک فرسخ در یک فرسخ را می گوید که هر فرسخ پنج کیلومتر و هفتصد و پنجاه متر می شود.

طایفه ای دیگر از روایات خاکی را که نزد سر مبارک و مطهر حضرت سیدالشهداء است را می گوید عن الصادق علیه السلام : انَّ عند رأس الحسین علیه السلام لتربهً حمراء فیها شفاء من کل داءِ الاَّ السّام امام صادق علیه السلام می فرمائید نزد سر مبارک امام حسین علیه السلام خاکی سرخ است که در آن شفاء از هر دردی است الاّ مرگ.

طایفه ای دیگر از روایات تا پنج فرسخ را می گوید: قال الصادق علیه السلام حَرَمُ الحسین علیه السلام خمس فراسخ من اربعه جوانب القبر

امام صادق علیه السلام می فرمایند حرم امام حسین علیه السلام پنج فرسخ از چهارطرف قبر است.

در حدیثی دیگر از اسحاق بن عمار آمده است که امام صادق علیه السلام فرمودند از محل قبر امام حسین علیه السلام از چهار جانب بیست و پنج زراع مساحت کن جزء قبر و حرم امام است.

و در حدیثی از عبداللّه بن سنان است که از امام ششم امام صادق علیه السلام نقل می کند بیست زراع مساحت کن. حدود ده متر از چهار جانب قبر شریف.

در روایتی دیگر از امام جعفر صادق علیه السلام است که علی قدر سبعین باعاً، به قدر هفتاد باع که حدود هفتاد متر می شود.

آنگاه مرحوم شیخ طوسی گفته توجیه این روایات ترتّب در فضیلت است که بالاترین پنج فرسخ است و کمترین عند رأس است.

یعنی هر چه نزدیک تر به قبر مطهر امام باشد و یا بدن مطهر باشد فضیلت  وارزش آن بیشتر است و الاّ آنچه از روایات برمی آید تا پنج فرسخ جزء حرم امام علیه السلام است و خاک در این محدوده جزء تربت امام حسین علیه السلام است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن