اخبارحج و زیارت

مدت اقامت کاروان‌ها در مدینه

رییس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه امسال تأمین مسکن در مدینه منوره با محدودیت‌هایی مواجه بود، افزود: به علت محدودیت‌های ناشی از تخریب هتل‌ها در مدینه منوره، مدت اقامت در این شهر برای کاروان‌های مدینه قبل، پنج شب و شش روز و نیز مدینه بعد، چهار شب و پنج روز تعیین شده است.

داروخانه آنلاین داروپلاس

مدت اقامت کاروان‌ها در مدینه

رییس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه امسال تأمین مسکن در مدینه منوره با محدودیت‌هایی مواجه بود، افزود: به علت محدودیت‌های ناشی از تخریب هتل‌ها در مدینه منوره، مدت اقامت در این شهر برای کاروان‌های مدینه قبل، پنج شب و شش روز و نیز مدینه بعد، چهار شب و پنج روز تعیین شده است.

علیرضا رشیدیان، رییس سازمان حج و زیارت در همایش آموزشی و توجیهی کارگزاران حج منطقه دو کشور در اصفهان، به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: عملیات حج و موفقیت آن حاصل فعالیت هماهنگ و منسجم تیمی است؛ در این رابطه تمامی دست‌اندرکاران اعم از اعضای ستاد، مدیران کاروان‌ها، مدیران مجموعه‌ها، دست‌اندرکاران آشپزخانه، حمل و نقل، بهداشت و درمان، اسکان و غیره باید با یکدیگر در ارتباط و تعامل نزدیک بوده و در راستای کسب رضایت حجاج گام بردارند.

وی اظهار کرد: کسب رضایت حجاج، محور اصلی عملکرد ماست، از این رو باید در همه زمینه‌ها، ظرفیت‌هایی ایجاد کنیم که حجاج بیشترین بهره معنوی را از سفر به سرزمین وحی کسب کنند.

رییس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه باید فرصت خادمی به حجاج را قدر بدانیم و در این راستا برای رضایت خداوند با تمام ظرفیت و توان به خدمت‌رسانی صادقانه به حجاج بپردازیم،‌گفت: این عملکرد ما رضایت حداکثری زائران خانه وحی را نیز به دنبال خواهد داشت.

وی با اشاره به تفاهمات خوبی که طی ماه‌های گذشته با طرف عربستانی شده است، گفت: با اقدام به موقع در انعقاد قراردادهای مسکن، حمل و نقل و تغذیه در عین افزایش نرخ‌ها در عربستان، توانستیم در عین حفظ و ارتقای کیفیت خدمات، نسبت به سال قبل صرفه‌جویی خوبی در هزینه‌های این سه بخش داشته باشیم.

وی با بیان اینکه امسال تأمین مسکن در مدینه منوره با محدودیت‌هایی مواجه بود، افزود: به علت محدودیت‌های ناشی از تخریب هتل‌ها در مدینه منوره، مدت اقامت در این شهر برای کاروان‌های مدینه قبل، پنج شب و شش روز و نیز مدینه بعد، چهار شب و پنج روز تعیین شده و تاریخ ورود و خروج به هر ساختمان و هتل نیز از قبل براساس اجاره هتل‌ها تعیین شده است.

وی با بیان اینکه برنامه‌ریزی وهماهنگی‌های لازم برای برگزاری هرچه بهتر این مراسم و تسهیل ارائه خدمات به زائران ایرانی برای بهره‌گیری مطلوب از این سفر ارزشمند انجام شده است، اظهار کرد: با توجه به انجام پروازهای امسال توسط هواپیمایی کشورمان، به طور متوسط اقامت حجاج در عربستان ۳۵ روز خواهد بود؛ ضمن آنکه این زمان برای برخی کاروان‌ها بیش از این مدت خواهد بود و حجاج باید این زمان را فرصتی مغتنم بدانند و از ابعاد مختلف این حضوردر جوار بیت‌الله الحرام بهره بیشتری گیرند.

رییس سازمان حج و زیارت ضمن تأکید بر سعه‌صدر و رعایت اخلاق نیکو درمدیران کاروان‌ها و مجموعه‌ها گفت: باید با عشق و همت به وظایف خود عمل کنیم و بدانیم که همه خادمان و مدیران حلقه یک زنجیر محسوب می‌شوند و ارائه خدمات با کیفیت در روحیه زائر و بهره‌گیری بهتر از این سفر مؤثر خواهد بود.

وی با اشاره به شرایط جسمی و سلامت زائران و اوج گرمای هوا در موسم حج، گفت: با توجه به شرایط جسمی و سنی حجاج چنانکه متوسط سن زائران امسال ۵۶ سال است، برنامه‌ریزی‌های لازم در خصوص تغذیه، تدارکات و … در این سفر معنوی اندیشیده شده تا شرایط زیارت زائران در مراسم و اعمال حج تا حد امکان با ارائه خدمات مناسب و با کیفیت از سوی عوامل دست‌اندرکار اجرایی و کارگزاران تسهیل شود.

رییس سازمان حج و زیارت همچنین با بیان اینکه باید از ظرفیت خدمات درمانی کشور عربستان در ایام حج تمتع برای رفاه حال زائران بیشتر استفاده شود، گفت: با توجه به رفع اشکال ات سنوات قبل و تفاهم انجام شده، مقرر شد تا امسال تمهیداتی اندیشیده و نفرات رابط برای حضور در مراکز درمانی کشور به وزارت حج عربستان معرفی شوند.

رییس سازمان حج و زیارت با تأکید بر اینکه هماهنگی‌ها و برنامه‌ریزی‌های لازم در این خصوص هم انجام شده است، افزود: تمام تلاش و توان خود را به کار بسته‌ایم تا از تمامی ظرفیت‌های ممکن در کشور میزبان برای ارائه هرچه بهتر خدمات به زائران به خصوص در زمینه بهداشت و درمان بهره ببریم.

با توجه به محدودیت زمانی، از فرصت معنوی این سفر و حضور معنوی در مدینه و مکه مکرمه حداکثر بهره را برده و وقت خود را به خرید و حضور در بازارها نگذرانند.گفت: برای تسهیل این امر برای زائران امکان خرید کالاهای تولید داخل به صورت اینترنتی فراهم شده که این امر هم به نوعی حمایت از تولید داخل و جلوگیری از خروج ارز از کشور و نیز صرفه جویی در وقت و زمان و بهره گیری بهتر از این سفرمعنوی است.

رییس سازمان حج و زیارت به زائران حج تمتع نیز توصیه کرد: با توجه به محدودیت زمانی، از فرصت معنوی این سفر و حضور معنوی در مدینه و مکه مکرمه حداکثر بهره را برده و وقت خود را به خرید و حضور در بازارها نگذرانند. برای تسهیل این امر برای زائران امکان خرید کالاهای تولید داخل به صورت اینترنتی فراهم شده که این امر هم به نوعی حمایت از تولید داخل و جلوگیری از خروج ارز از کشور و نیز صرفه‌جویی در وقت و زمان و بهره‌گیری بهتر از این سفرمعنوی است.
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن