دانستنی ها

مزین شدن روز جوان به سالروز ولادت شبه پیامبر(ص)

داروخانه آنلاین داروپلاس

مزین شدن روز جوان به سالروز ولادت شبه پیامبر(ص)

یازدهمین روز از ماه پرفضیلت شعبان با تولد شبه پیامبر اسلام، حضرت علی اکبر (ع) به نام روز جوان مزین شده است تا سیره و منش ایشان در اوج جوانی سبک زندگی جوان امروز باشد.

علی بن حسین بن علی بن ابی‌طالب مشهور به علی‌اکبر فرزند امام حسین(ع) و از شهدای بنی‌هاشم در روز عاشورا بود. امام حسین او را شبیه‌ترین مردم به پیامبر اسلام معرفی کرده و فرموده که هر وقت مشتاق دیدن پیامبر(ص) می‌شدیم به او نگاه می‌کردیم.
علی اکبر در روز عاشورا نخستین فردی از بنی‌هاشم بود که به شهادت رسید، پدرش بر بالای جنازه او حاضر شد و قاتلان او را نفرین کرد. علی اکبر در پایین پای پدر دفن است و قبر او داخل ضریح امام حسین قرار دارد.
علی‌اکبر فرزند امام حسین(ع) و لیلی بنت ابی مره است او در زمان خلافت عثمان به دنیا آمد تاریخ دقیق تولد علی اکبر مشخص نیست اما در تقویم جمهوری اسلامی ایران ۱۱ شعبان به عنوان روز ولادتش، روز جوان نامگذاری شده است برخی محققان سن او را به هنگام شهادت در سال ۶۱ق، ۲۸ سال دانسته‌اند. بر اساس گفته مذکور، سال تولد او ۳۳ قمری خواهد بود.
کلینی حدیثی از امام رضا(ع) نقل کرده که حکایت از ازدواج علی اکبر و داشتن فرزندی به نام حسن دارد؛  در مقابل چنانکه گروهی از نسب‌شناسان گفته‌اند از وی فرزندی نمانده  و نسل امام حسین(ع) تنها از طریق امام سجاد(ع) ادامه پیدا کرده است.
حضرت علی اکبر در ۱۰ محرم سال ۶۱ قمری در واقعه عاشورا به شهادت رسید و بدنش در پایین پای پدرش به خاک سپرده شد. قبر او در ضریح امام حسین واقع شده، و شش گوشه بودن ضریح را به همین دلیل دانسته‌اند اما سر او را به همراه سرهای شهدای کربلا به کوفه و شام بردند، درباره فرجام سر علی اکبر به اینکه آیا به بدنش ملحق شده یا در قبرستان باب الصغیر دمشق دفن است، اختلاف‌نظر وجود دارد،  سید محسن امین گفته است که در سال ۱۳۲۱ق در قبرستان باب الصغیر بارگاهی را دیده که بر ورودی آن بر سنگی نوشته شده که اینجا مدفن سرهای عباس بن علی، علی اکبر و حبیب بن مظاهر است. به گفته وی پس از بازسازی نام برخی دیگر از شهدای کربلا به آن افزوده شده است. این مکان امروزه به نام مقام رؤوس الشهداء(مدفن سرهای شهدای کربلا شناخته می‌شود.
ولادت حضرت علی اکبر (ع) و روز جوان
جوانی، آغاز شکفتن است. جوانی، میلاد دوباره انسان است. انسان در جوانی، بار تکلیف الهی را به تازگی بر دوش گرفته است. خداوند، بسیاری از نعمت‌هایش را در جوانی به انسان ارزانی می‌دارد. خوشا به حال آنان که جوانی را قدر می‌دانند. و گوهر گران‌بها را در راه سعادت خویش، به کار می‌گیرند.
ضمیر جوان آینه پاکی هاست. آینه‌ای که هنوز گردی از گناهان بر روی آن ننشسته است. نگاه جوان پنجره ای است که آفتاب حقیقت را می‌نوشد.
نسل جوان همواره به دنبال الگوی مناسبی برای خود بوده است. و برای یافتن آن همواره دو شعار گفتار و عمل را پیش روی خود قرار داده است و به دنبال الگویی است که به گفته های خود عمل کرده است.
در حدیثی از رسول اکرم (ص) آمده که فرموده اند: ” فضیلت جوان عابد که از آغاز جوانی عبادت کند بر پیری که وقت کهولت به عبادت بپردازد، همانند فضیلت پیغمبران بر دیگر مردمان است.”
به همین مناسبت روز ۱۱ شعبان میلاد پربرکت حضرت علی اکبر (ع) را روز جوان نامگذاری کرده‌اند.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن