اخبارحج و زیارت

مفروش کردن بین الحرمین برای اقامه نماز با ۸۰۰ تخته فرش

مفروش کردن بین الحرمین برای اقامه نماز با ۸۰۰ تخته فرش

تلاش های بسیاری توسط بخش ها و واحدهای خدماتی وابسته به آستان های مطهر حسینی و عباسی به منظور انجام مراسم زیارت و دعا و استراحت زائران حضرت اباعبدالله الحسین و حضرت ابوالفضل عباس (علیهما السلام) صورت می پذیرد. در این راستا بسیاری از این خادمان بدون اینکه اسمی و یادی از آنها برده شود، شب را به صبح می رسانند تا زائران بتوانند به سهولت و بدون هیچ مانعی به زیارت و انجام اعمال عبادی بپردازند.

واحد فرش با مفروش کردن بین الحرمین که وابسته به آستان های مطهر حسینی و عباسی می باشد تلاش های بسیاری را برای ارائه خدمات به زائران می نماید تا نماز جماعت و انجام مراسم عبادی در محوطه بین الحرمین صورت بپذیرد.

«محمد صالح الشمری»، مسئول واحد مذکور، درباره ماهیت فعالیت این واحد و مسئولیت هایی که بر عهده این واحد می باشد، به طور خلاصه گفت: در روزهای عادی، پرسنل واحد هنگام نماز جماعت از باب خروجی حرم حضرت امام حسین (علیه السّلام) به سمت بین الحرمین تا نیمی از مساحت بین الحرمین را مفروش می نمایند اما در روزهای مخصوص زیارت و شبهای جمعه این عزیزان بین الحرمین را به طور کامل مفروش می نمایند.

الشمری گفت: اقدامات این واحد تنها به پهن کردن فرش ها محدود نمی شود بلکه اقداماتی برای ساماندهی صفهای نماز گزاران و حفظ اتصال صفهای جماعت به همدیگر و مشخص کردن جهت قبله انجام می شود. همچنین در هنگام نماز جماعت از طریق موانعی، بانوان و آقایان نماز گزار از هم جدا می شوند. از دیگر اقدامات واحد، فرش کردن مکان های سرپوشیده در بین الحرمین برای افرادی که قصد استراحت و یا اقامه نماز دارند، است.

وی افزود: این واحد همچنین مسئولیت حفظ پاکیزگی فرشهایی که در بین الحرمین فرش می شوند، را به عهده دارد؛ بدین ترتیب که فرشها به مکان شست و شو در آستان مطهر حسینی و گاهی به محل شستشو در آستان مطهر عباسی تحویل داده می شوند. همچنین نظافت سریع و با استفاده از ماشین های برقی مخصوص با مواد شوینده انجام می گیرد.

وی بیان کرد: هر عدد فرشی که در داخل بین الحرمین مفروش می شود به شش متر و عرض آن به یک متر می رسد و تعداد ۴٠٠ عدد فرش در روزهای عادی در بین الحرمین پهن می شود، اما در روزهای اوج حضور زائران و زیارتها و شب های جمعه و اعیاد از حدود ۸۰۰ فرش برای مفروش کردن این مکان مقدس استفاده می شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن