اهل‌بیت (ع)شناخت اهل بیت و اصحاب (ع)

مقام و منزلت حضرت عباس (علیه السلام) نزد ائمه اطهار(علیهم السلام)

داروخانه آنلاین داروپلاس

مقام و منزلت حضرت عباس (علیه السلام) نزد ائمه اطهار(علیهم السلام)

با نظر به اینکه از امام موسى کاظم (علیه السلام) تا آخرین حجت خدا بر زمین، حضرت مهدی (عجل الله تعالى فرجه الشریف) سخنان صریحی در مورد عمویشان، حضرت ابوالفضل عباس (علیه السلام) به دست ما نرسیده است مگر در زیارت ناحیه مقدسه امام هادی (علیه السلام) در سال ۲۵۲ هجری که در آن اسامی شهدای کربلا نام برده شده و امام (علیه السلام) خطاب به عمویشان حضرت عباس (علیه السلام) می فرمایند: سلام بر ابوالفضل العباس فرزند امیرالمؤمنین (علیه‌السلام)؛ آن ‌که در راه برادر از جان خود گذشت. از دیروز برای فردای خود برداشت و پیش فرستاد. خود را فدا و سپر قرار داد و تلاش بسیار در رساندن‌ آب نمود و دستانش جدا گردید.

ونیز فرازی از زیارت ناحیه مقدسه حضرت صاحب الزمان (عج) که امام (علیه السلام) در آن می فرماید: سلام بر آن اعضاى قطعه قطعه شده.

اما به رغم عدم صراحت ائمه (علیهم السلام) به مقام و منزلت حضرت عباس (علیه السلام) آنها روایت صحیح امام صادق (علیه السلام) در زیارت عمویشان حضرت عباس (علیه السلام) را تایید کرده اند و شیعیان خود را به زیارت قمر بنی هاشم (علیه السلام) بر اساس این زیارتنامه منقول امر نمودند. پس آنان محتوای این زیارتنامه را که به مقام والای حضرت عباس (علیه السلام) اشاره کرده پذیرفته بودند. بنابراین می توان گفت: جایگاه حضرت عباس (علیه السلام) نزد ائمه معصومین که از سوی آنها سخنان صریحی در مورد ایشان به ما نرسیده است همان جایگاهی است که دیگر ائمه اطهار درباره حضرت ابوالفضل (علیه السلام) به آن اشاره فرموده اند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن