دانستنی ها

مقام کف العباس علیه السلام

جایگاه قطع شدن دستان مبارک حضرت اباالفضل العباس علیه السلام

داروخانه آنلاین داروپلاس

مقدمه ای بر مقام کف العباس

حضرت عباس سلام الله علیه برای رفع تشنگی یاران امام حسین علیه السلام مخصوصا اطفال و کودکان حرم تصمیم می گیرند که به سمت شط فرات روانه شوند و به هر طریقی شده برای تشنگان خیام امام مقداری آب تهیه کنند .

حضرت ابوالفضل سلام الله علیه موفق می شوند تا به لبه رود فرات خود را برسانند . با دیدن آب می خواستند که رفع عطش نمایند اما به یاد تشنگی برادر و تشنگان حرم امام حسین علیه السلام و طفلان لب تشنه افتادند و از نوشیدن آب به رسم جوانمردی خودداری می کنند. مشک آّب را پر می کنند و به سمت کاروان حضرت السیدالشهداء به راه می افتند ، اما در بین راه مجبور به درگیری و جنگ با سپاهیان یزید می شوند .

در قسمتی از این میدان نبرد دست راستشان و در قسمت دیگری دست چپشان بر اثر ضربات دشمن قطع می شود. مشکشان نیز خالی از آب می شود. و در همین نبرد به شهادت می رسند.

مقام کف العباس یادمان شجاعت حضرت عباس

حال مردمی که سرشار از ایمان به حقانیت امام حسین علیه السلام و یارانش هستند . به یاد دو مکانی که دست حضرت عباس سلام الله علیه قطع شده و بر زمین افتاده است . المان و یادمان هایی درست کرده اند تا شجاعت این علمدار کربلا را فراموش نکنند.

این یادمان ها که به مقام کف العباس مشهور هستند . در دو نقطه جداگانه در فاصله ای نه چندان زیاد از حرم مطهر حضرت عباس سلام الله علیه بنا شده اند. هر چند که هیچ سندیت و قطعیتی در این که واقعا این مکان دقیقا همان مکان هایی باشند که دستان مبارک حضرت ابوالفضل سلام الله علیه قطع شده اند ، اما بازهم این دو نقطه را می توان از مکان های زیارتی کربلا دانست که حداقل حسن وجود کف العباس، یادآوری شجاعت یل عم البنین است.

سندیت کف العباس

طبق نقل مورخان، قطعیت این دو مکان احراز نشده و صرفاً به جهت یادبود ساخته شده اند و به احتمال قوی، امام سجاد(ع) هنگام دفن پیکر عموی خویش، دست های مبارک را به بدن مطهر ملحق کرده است.

در کتاب «انساب الاشراف» بلاذری جلد سوم صفحه ۴۰۶ قاتل قمر بنی‌هاشم(ع) حرمله معرفی شده است. «تذکره الخواص» ابن جوزی هم قاتل را حرمله عنوان کرده و بیان می‌کند:‌«حرمله مع جماعه و تعاوره». «تعاور» (تکه تکه کردن) دو بار در مقاتل آمده؛ یکی برای قمر بنی‌هاشم(ع) و دیگری برای حضرت علی‌اکبر(ع)، در مقتل علی‌اکبر (ع) هم داریم «فتعاور بسیوفهم اربا اربا» با شمشیر‌ها مرتب زدند بدن علی‌اکبر (ع) را تکه تکه کردند.

به همین خاطر شاهد هستیم ، قبر قمر‌ بنی‌ هاشم ، ابوالفضل العباس همان جایی است که به شهادت رسیده، چون امام حسین علیه السلام نتوانست بدن پاره پاره (اربا اربا) برادر را به خیمه‌ها بیاورد و بعد واقعه عاشورا، امام سجاد(ع) بدن تکه تکه شده حضرت عباس سلام الله علیه را همان جا دفن کرد و این مسأله بیانگر مقام بلند قمر بنی‌هاشم است که خداوند می‌خواهد حرم و بارگاهی برای ایشان در آنجا باشد.

جایگاه های کف العباس علیه السلام خارج از حرم مطهر ودر ظلع غربی و جنوب غربی حرم ایشان در ورودی بازار قرار دارد

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن