اخبارحج و زیارت

مهم‌ترین توصیه‌ها به زائران حج ۹۸

همایش زائران حج تمتع ۹۸ استان خراسان رضوی با حضور نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی و رئیس سازمان حج و زیارت در سالن شهید بهشتی مشهد برگزار شد.

داروخانه آنلاین داروپلاس

مهم‌ترین توصیه‌ها به زائران حج ۹۸

 همایش زائران حج تمتع ۹۸ استان خراسان رضوی با حضور نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی و رئیس سازمان حج و زیارت در سالن شهید بهشتی مشهد برگزار شد.

در این همایش که زائران، مدیران و روحانیون کاروان‌های اعزامی به حج تمتع ۹۸ و مسئولان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری در استان خراسان رضوی شرکت داشتند حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی درباره اقدامات انجام شده برای برگزاری حج امسال به تفصیل سخن گفت و توصیه‌های لازم را به زائران ارائه داد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت اظهار کرد: با توجه به قطع روابط سیاسی و اقتصادی با عربستان، شاید نگرانی‌هایی در مردم باشد، اما به فضل پروردگار و با وجود توافق صورت گرفته، حج از روابط سیاسی دو کشور جدا شده و پیش بینی ما این است که انشاءالله همچون دو سال گذشته زائران ما با عزت و سرفرازی و در کمال آرامش حج خود را انجام خواهند داد.

حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر گفت: ما برای بهره برداری معنوی به حج‌ می‌رویم، امیرالمومنین حضرت علی (ع) نیز حج را همچون پرچم برای اسلام دانسته و همه ما وظیفه داریم این پرچم را برافراشته نگاه داریم.

سرپرست حجاج ایرانی افزود: ما باید در حج اختلافات را کنار گذاشته و همه متحد و یکپارچه عظمت اسلام و مسلمانان را به نمایش بگذاریم.

وی گفت: با تلاش‌های انجام شده الحمدالله امکانات رفاهی در حج امسال بهتر از سال‌های گذشته است. وضعیت چادرها در عرفات و منا بهتر شده و کاروان‌ها برنامه‌های جمعی دارند. در هتل‌ها هم شرایط بهتر است. امسال با توجه به حضور به موقع دفتر نمایندگی ایران در عربستان (حتی زودترازدیگرکشورها) اجاره مسکن با قیمت بهتری صورت گرفته است. شاید شرایط هتل‌ها در مدینه مانند مکه نباشد، اما سعی شده است بهترین شرایط فراهم شود.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت به زائران توصیه کرد: مواظب باشند مراسم حج را برای خودشان تلخ نکنند، وسواس و استرس را کنار بگذارند، حج پیچیده و سخت نیست. لیکن نیاز به دقت دارد و هر کجا مسئله‌ای نیاز شد، روحانیون پاسخگوی نیازهای شرعی زائران خواهند بود.

وی شرکت در مراسم حج را در شرایط کنونی که حدود یک میلیون و سیصد هزار نفر در نوبت تشرف قرار دارند، فرصتی تکرار نشدنی دانست و از زائران خواست آمادگی جسمانی را برای حضور در مراسم حج تمتع فراهم کنند و اگر مشکل جسمی دارند، با تمرین عملی خود را برای حضور در مراسم حج آماده کنند.

حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر افزود: در کنار آمادگی جسمی، آمادگی روحی نیز لازم است، زائران مشکلات و ناراحتی‌های زندگی را باید از خود دور کنند و با آرامش روحی از فضای معنوی حج بهره ببرند. یک رکعت نماز در مسجدالحرام صد هزار رکعت و در مسجدالنبی ده هزار رکعت ثواب دارد.

وی به زائران گفت: باید روحتان آن قدر آماده شود تا با چشم دل صحنه‌های شکوهمند زمان پیامبر (ص) را ببینید. جایی که امیرالمومنین حضرت علی (ع) و اصحاب به ایشان اقتدا می‌کردند. ماه رمضان شروع خوبی برای این آمادگی روحی است.

وی افزود: بعضی می‌گویند می‌رویم آنجا توبه می‌کنیم، توبه همین جا باید صورت بگیرد. در ماه رمضان، از خدا آمرزش بخواهیم و از رمضان ماه ضیافت الهی استفاده کنیم و ضیافت رمضان را به ضیافت الهی در حج پیوند بزنیم.

سرپرست حجاج ایرانی خطاب به حجاج امسال یادآور شد: قدر جاهایی را که در آن حضور می‌یابید بدانید، دیدن مدینه و مسجدالنبی، محراب پیامبر، خانه حضرت زهرا (س) و علی (ع) و ستون توبه، بقیع که محل دفن چهار امام معصوم است، مکان دفن همسران، دختران و عمه‌های پیامبر، ابراهیم پسر پیامبر و هزاران تن از اصحاب پیامبر است، احد، مسجد قبلتین، مسجد قبا و… همه این مکان‌ها مهم است و شما باید قبل از حضور در این مکان‌ها اطلاعات لازم را کسب کنید. خوشبختانه بعثه تمام این موارد را از طریق نرم افزارهای خود بدون نیاز به پرداخت وجه آموزش می‌دهد.

حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر از زائران خواست در جلساتی که از سوی کاروان‌ها تدارک دیده شده حضور یابند و با زائران سن بالا همکاری کرده و مراقب آن‌ها باشند. از حضور در بازارها و خرید سوغات خودداری کنند، خرید سوغات را در فرصت قبل از سفر از بازار داخلی انجام دهند و زمان حضور در حج را به بهره گرفتن از حج اختصاص دهند.

نماینده، ولی فقیه در پایان به زائران توصیه کرد دنبال دو هدف بزرگ باشند، اول خالص شدن برای خدا و رها شدن از بار گناه، دوم تحلیه و آراستن روح و جان خود به زینت تقوا.

برپایه این گزارش، آقای علی رضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت نیز در این همایش که روز جمعه (۱۳ اردیبهشت ماه) در سالن شهید بهشتی مشهد برگزار شد، در سخنانی به آسیب شناسی‌های صورت گرفته از حج سال‌های قبل اشاره و تصریح کرد: با وجود محدودیت‌هایی که برای حضور در کشوری مثل عربستان داریم و برخی محدودیت‌ها هم در اختیار ما نیست، اما تلاش شده است بهترین خدمات به زائران ارائه شود.

وی با اشاره به هزینه‌های ریالی و ارزی مراسم حج گفت: گروه‌های قیمتی این سفر از ۲۱ تا ۲۸ میلیون تومان است و این اختلاف قیمت به دلیل تفاوت در هزینه مسکن است و در سایر موارد با صرفه جویی‌های صورت گرفته هزینه‌ها به حداقل رسیده است.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای تغذیه مناسب زائران در طول مدت حضور در عربستان به ویژه در ایام تشریق افزود: در آشپزخانه‌های مرکزی در مکه و مدینه غذای حجاج با مواد با کیفیت طبخ و برای توزیع در هتل‌ها آماده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه برای اقامت زائران در مدینه محدودیت وجود دارد و مدت اقامت زائر در مدینه ۵ تا ۶ روز است، اضافه کرد: در حوزه حمل و نقل قراردادها با شرکت‌های هواپیمایی داخلی و کشور عربستان بسته و تلاش شده است که طول مدت حضور زائران در عربستان کمتر از ۳۵ روز باشد، اما ممکن است در مواردی به علت لزوم هماهنگی با هواپیمایی عربستان، این مدت بیشتر شود.

این گزارش حاکی است در ابتدای این مراسم آقای جواد شاد مدیر حج و زیارت استان خراسان رضوی با ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده برای زائران این استان گفت: در حج امسال از این استان ۸۹۳۰ زائر در قالب ۶۴ کاروان به سرزمین وحی مشرف می‌شوند که ۳۴ کاروان مدینه قبل و ۳۰ کاروان مدینه بعدهستند.

گفتنی است؛ بعد از سخنان آقای شاد سرهنگ رستمی فرمانده پلیس فرودگاه‌های استان در مورد نکات امنیتی سفر حج توصیه‌هایی بیان کرد و در پایان مناسک حج به صورت نمادین برای زائران اجرا شد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن