اخبارساخت و ساز عتبات

نصب گنبد جدید حرم امام حسین (ع) نوروز ۹۸ در کربلا

نصب گنبد جدید حرم امام حسین (ع) نوروز ۹۸ در کربلا

رییس ستاد عتبات عالیات استان کرمان گفت: امیدواریم گنبد جدید نوروز ۹۸ در حرم مطهر امام حسین علیه السلام در کربلا نصب شود. 

علی مهاجری رییس ستاد عتبات عالیات استان کرمان در بازدید مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمان از پروژه‌ ساخت گنبد حرم مطهر امام حسین علیه السلام در کرمان ضمن ارائه‌ گزارشی از چگونگی انجام کار گفت: سازه‌ فلزی گنبد جدید حرم مطهر اباعبدالله الحسین سال ۹۴ در یک کارخانه‌ دیگری ساخته و در محل فعلی ستاد که قبلا معراج شهدای کرمان بوده، نصب و طراحی آن آغاز شد.

رئیس ستاد عتبات عالیات استان کرمان افزود: ما می‌خواستیم گنبدی بسازیم که حرف نداشته باشد و حداقل ۵۰۰ سال دیگر هم بماند و اگر یه وقت کسی مانند صدام پیدا شد و خواست آسیبی به آن بزند، امکان نداشته باشد.

وی اظهار امیدواری کرد: نوروز سال آینده گنبد جدید در حرم مطهر در کربلا نصب شود.

مهاجری با اشاره به درخواست ستاد عتبات استان کرمان برای انجام یک پروژه‌ صفر تا صد درصدی در کربلا، و توفیق ساخت گنبد جدید، گفت: ما معتقدیم آنچه تاکنون در این رابطه اتفاق افتاده هدایت و عنایت حضرت سیدالشهدا بوده و ما یک پیچ را هم بدون عنایت آن بزرگوار نمی‌توانستیم جابه‌جا کنیم. ما می‌خواستیم یک کار علمی و عقلی مبتنی بر معماری اسلامی و اصیل ایرانی انجام دهیم.

وی افزود: با توجه به جمعیت میلیونی که در ایام خاصی مانند عرفه، اربعین، عاشورا و دیگر ایام به سوی کربلا روان می‌شوند، باید کاری شایسته انجام می‌شد.

مهاجری خاطر نشان کرد: گنبدی با وزن ۱۲۰۰ تن روی ستون‌های خشتی و آجری قرار داشت که تنها به معجزه شبیه بود و ما در گام اول در کنار ساخت گنبد که در کرمان انجام می‌شد، باید ستون‌های اطراف ضریح مطهر را هم بازسازی، مقاوم‌سازی و لاغر می‌کردیم که به لطف خدا و عنایت اباعبدالله علیه السلام این کار با هزینه‌ کاملا مردمی انجام و ۶۵ درصد از حجم ستون‌های اطراف ضریح مطهر کاسته شد.

رئیس ستاد عتبات عالیات استان کرمان افزود: با شروع کار احساس کردیم که پا جای پای انبیاء(س) و ائمه(ع) گذاشتیه‌ایم و لذا با پای برهنه شروع کردیم و تا کنون بیش از دو هزار نفر نیرو به صورت تبرعی پای کار آمده‌اند.

مهاجری گفت: در این‌کار همه چیز حساب و کتاب دارد و هیچ چیزی اتفاقی نیست حتی مصالحی که استفاده می‌شود از هر جایی و هر کسی پذیرفته نمی‌شود.

وی در پایان خاطر نشان کرد: فرصت کمی مانده و این بساط در حال جمع شدن است و ما همچنان توفیق داریم در سامرا که خانه‌ امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف است کار را با تجهیز کارگاه شروع کنیم و در حرم امامین جوادین علیهم السلام در کاظمین هم کار شروع شده و ادامه دارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن