اخباراخبار مذهبی

نور رمضان در قبله تهران

قبله تهران همزمان با فرارسیدن ماه مبارک رمضان آماده پذیرایی از مهمانان و زائرانی است که در بارگاه ملکوتی عبدالعظیم (ع) برای زیارت و راز و نیاز با خدای خود حضور می یابند و امسال هم برنامه های ویژه ای به همین مناسبت در شهرری برگزار می شود.

نور رمضان در قبله تهران

قبله تهران همزمان با فرارسیدن ماه مبارک رمضان آماده پذیرایی از مهمانان و زائرانی است که در بارگاه ملکوتی عبدالعظیم (ع) برای زیارت و راز و نیاز با خدای خود حضور می یابند و امسال هم برنامه های ویژه ای به همین مناسبت در شهرری برگزار می شود.

ماه رمضان ماه خداوند، ماه نزول قرآن و از شریف ‌ترین ماه های سال است، دراین ماه درهای آسمان و بهشت گشوده و درهای جهنم بسته می‌شود و عبادت در شبهای قدر بهتر از عبادت هزار ماه است.
همان ماهی که حتی نفس کشیدن در آن هم ثواب دارد و ماهی است که شیطان در غل و زنجیر است و کمتر می تواند در دل مومنان رخنه ایجاد کند.
اما آستان مقدس عبدالعظیم(ع) در این ماه به صورت ویژه پذیرای زائران و مردم روزه دار است و زائران از راه دور و نزدیک برای زیارت عبدالعظیم (ع) و امامزادگان جنوب پایتخت حضور پیدا می کنند .
تمامی امامزادگان و بقاع متبرکه و همچنین سیدالکریم(ع) آماده پذیرایی و میزبانی از زائران روزه دار است و مسئولان نیز با تدارک برنامه های مختلف به استقبال ماه مبارک رمضان می روند.

** حرم عبدالعظیم (ع) میزبان روزه داران
مدیرکل روابط عمومی آستان مقدس عبدالعظیم(ع) در این باره از برگزاری ۲۰۰ ویژه برنامه فرهنگی هم زمان با ایام ماه مبارک رمضان در آستان مقدس خبر داد و گفت: ترتیل خوانی قرآن کریم توسط قاریان ممتاز و بین المللی، سخنرانی و مدیحه سرایی ذاکران اهل بیت عصمت و طهارت(ع) و برگزاری مسابقه فرهنگی در قالب برنامه رمضان با قرآن از نخستین روز تا پایان ماه مبارک از جمله این برنامه هاست.
مصطفی آجرلو تصریح کرد: هر روز یک ساعت قبل از نماز جماعت ظهر و عصر، حجت الاسلام و المسلمین حائری زاده در دهه اول، حجت الاسلام و المسلمین سید حمید میرباقری در دهه دوم و حجت الاسلام و المسلمین میثم علی پناه در دهه پایانی این ماه مبارک در مصلای بزرگ ری سخنرانی خواهند کرد.
وی بیان کرد: جزء خوانی قرآن کریم، مناجات خوانی، قرائت دعای توسل، دعای کمیل، دعای ندبه، ویژه برنامه های لیالی قدر، اعتکاف رمضانیه، مسابقه فرهنگی از متن دعای جوشن کبیر، جشن کودکانه ویژه ولادت امام حسن مجتبی(ع) و جلسات مفاهیم کاربردی قرآن کریم در خانواده از دیگر برنامه های آموزشی، فرهنگی و مذهبی این بارگاه ملکوتی است.
آجرلو یادآور شد: طبق سنوات گذشته در شب های ماه مبارک رمضان، زائرین این بارگاه ملکوتی از طریق کارت های دعوت ویژه افطار ماه مبارک رمضان، میهمان سفره احسان حضرت سیدالکریم(ع) خواهند بود.

** اجرای طرح ضیافت الهی
مسئول امور فرهنگی و اجتماعی اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ری نیز به خبرنگار ایرنا گفت: طرح ضیافت الهی طی ماه رمضان در ۱۵ بقعه متبرکه این شهرستان برگزار می شود.
حجت الاسلام و المسلمین حسن خانی افزود: در این طرح ۲۰ مبلغ دینی از قم برای فعالیت در بخش خیمه های معرفت، ارائه مشاوره در بقاع متبرکه برای ایراد سخنرانی، بیان احکام و مشاوره برای زائران در موضوعات مختلف به شهرری اعزام شده تا در این زمینه فرهنگی و دینی فعالیت کنند.
وی تصریح کرد: تعدادی از بقاع متبرکه شاخص از جمله امامزاده عبدالله(ع)، امامزاده ابوالحسن(ع) و شیخ صدوق که مجری طرح افق در شهرستان ری هستند برنامه های ویژه ای نسبت به سایر بقاع متبرکه در ایام رمضان دارند.
مسئول امور فرهنگی اداره اوقاف ری با اشاره به اینکه نماز جماعت طی ایام رمضان در سه وعده برگزار می شود، گفت: محفل ترتیل خوانی و جزء خوانی در همه روزهای رمضان از ساعت ۱۹ تا نماز مغرب در بقعه امامزاده عبدالله، ابوالحسن، بقعه شیخ صدوق و جوانمرد قصاب برگزار می شود.
وی به برگزاری مراسم افطاری ساده برای زائران و مجاوران در ایام ماه مبارک رمضان اشاره کرد و افزود: فرهنگ سازی افطاری ساده به عنوان یکی از جلوه های زیبای ماه مبارک رمضان از مهمترین اهداف این نوع مراسم به شمار می رود.
حجت الاسلام خانی عنوان کرد: ۱۰ محفل انس با قرآن در بقعه جوانمرد قصاب، آستان شیخ صدوق، امامزاده ابراهیم و اسماعیل کهریزک، آستان امامزاده ابوالحسن در شب وفات حضرت خدیجه (س)، آستان بی بی زبیده، بی بی شهربانو، آستان مقدس امامزاده عبدالله، امامزاده هادی، امامزاده شعیب و آستان بی بی رقیه برگزار خواهد شد.
وی به مراسم شب های قدر اشاره کرد و افزود: طی ایام شب‌های قدر و شهادت حضرت علی (ع)، مراسم ویژه‌ای با حضور سخنرانان برجسته و قاریان برگزار می شود.
مسئول امور فرهنگی اوقاف ری عنوان کرد: هر شب در آستانه مقدس بی بی زبیده با همکاری سپاه و شهرداری، جُنگ رمضان شامل برنامه‌های متنوع برگزار می‌شود.

** اعزام ۲۰۰ مبلغ
رییس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان ری نیز با اشاره به برنامه های ایام مبارک رمضان گفت: ۲۰۰ مبلغ از حوزه های علمیه قم در این ایام به مناطق مختلف این شهرستان اعزام می شوند.
حجت الاسلام علی کنگرلو اظهار داشت: برگزاری نماز جماعت، سخنرانی، بیان احکام شرعی، پاسخ به شبهات دینی و برگزاری مسابقات فرهنگی از مهمترین برنامه های فرهنگی در ایام ماه مبارک رمضان به شمار می رود.
وی تصریح کرد: روحانیون و کارشناسان مذهبی در نمایشگاه‌هایی که در سطح شهرستان ری برگزار می شود حضور یافته و پاسخگوی سوالات شهروندان خواهند بود.
رییس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان ری گفت: روحانیون باید در سخنرانی‌های ایام ماه مبارک رمضان به تحلیل عملی مسائل خرافی و عرفان‌های نوظهور توجه ویژه داشته و مردم به خصوص نسل جوان را نسبت به این موضوع آگاه کنند.
وی یادآور شد: کتاب‌های لازم و بسته‌های فرهنگی مناسب در اختیار مبلغین و مبلغات قرار خواهد گرفت تا در حوزه‌های مختلف بتوانند پاسخ سوالات همه اقشار به ویژه نسل جوان را ارائه دهند.

** غبارروبی ۲۱۰ مسجد
رئیس مرکز امور رسیدگی به مساجد شهرستان ری از غبارروبی ۲۱۰ مسجد در سطح شهرستان ری در آستانه فرا رسیدن ماه مبارک رمضان خبر داد و گفت: هر ساله سنت حسنه غبارروبی مساجد در راستای استقبال از ماه مبارک رمضان انجام می ‌شود تا همگان خود را برای حضور در این ضیافت الهی آماده کنند.
حجت الاسلام غلامرضا مبرهن اظهار داشت: افطاری ساده، برگزاری نماز جماعت در سه وعده از برنامه‌های ایام ماه رمضان مربوط به مساجد شهرستان ری محسوب می‌شود.
وی افزود: برگزاری نماز مغرب و عشاء توام با افطاری ساده برای نمازگزارن خواهد بود تا نمازگزاران از این فرصت معنوی نیز بهره‌مند شوند.
رئیس مرکز امور رسیدگی به مساجد شهرستان ری ادامه داد: مراسم تلاوت قرآن کریم در طول ایام ماه مبارک رمضان ویژه آقایان و خانم‌ها در مساجد این شهرستان انجام می‌شود.
وی یادآور شد: سخنرانی‌های تبلیغی، تفسیر قرآن کریم، برگزاری برنامه مناجات سحر، تشکیل حلقه‌های معرفت ویژه جوانان و برنامه‌های مربوط به احکام از دیگر موارد مورد توجه و برنامه‌های مربوط به ماه رمضان است که توسط امور مساجد برگزار می شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن