اخبارحج و زیارت

نوسانات نرخ ارز زیارت عتبات را به مرز تعطیلی رساند

مدیرعامل شرکت مرکزی کارگزاران امور زیارتی از کاهش شدید مسافرت‌های زیارتی به مقصد عتبات عالیات به دنبال نبود ارز مسافری خبر داد. 

داروخانه آنلاین داروپلاس

نوسانات نرخ ارز زیارت عتبات را به مرز تعطیلی رساند

مدیرعامل شرکت مرکزی کارگزاران امور زیارتی از کاهش شدید مسافرت‌های زیارتی به مقصد عتبات عالیات به دنبال نبود ارز مسافری خبر داد.

مدیرعامل شرکت مرکزی کارگزاران امور زیارتی از کاهش شدید مسافرت‌های زیارتی به مقصد عتبات عالیات به دنبال نبود ارز مسافری خبر داد.

با بیان این که ما درک می‌کنیم که شرایط مملکت سخت است و صبوری نیاز دارد اما سیاست های ارزی اخیر سفرهای زیارتی را به حداقل ممکن رسانده است، توضیح داد: حدود ۲۵۰۰ دفتر زیارتی در کشور فعالیت می‌کنند که براساس تشکیلات، هر دفتر سـه کارمند دارد، یعنی ۷۵۰۰ خانواده و در مجموع ۳۰ هزار نفر با مشکلات بزرگ اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند، چرا که با سیاست‌های ارزی اخیر سفرهای زیارتی با کاهش ۸۰ درصدی نسبت به قبل مواجه شده و عملا ارزی برای انجام سفرهای زیارتی نیست.

بانک‌ها از تخصیص ارز زیارتی شانه خالی کردند

این فعال صنعت گردشگری زیارتی با طرح این پرسش بنیادی که آیا زیارت عتبات عالیات جرم است که ارز به مسافرین خارج از کشور از ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو آنهم برای تفریحات بعضاً ناسالم اختصاصداده می‌شد، اما سفرهای زیارتی از دریافت ارز محروم شده‌اند، ادامه داد: ممکن است اعلام کنند که قرار بوده ارز زیارتی در اختیار سازمان حج و زیارت قرارگیرد و ۲۵۰۰۰۰ دینار نیز به زائرین داده شود، سوال من این است چه زمانی این تعهد اجرا شد!؟ گفتند دو بانک تجارت و پارسیان ارز می‌دهند جلسات مختلفی هم گذاشتند و در نهایت به بهانه‌هایی همچون نداشتن شعبات ارزی در شهرستان‌ها و نداشتن سیستم این امر مهم انجام نشد! سوال اینجا است این ارز کجا رفته آیا در اختیار بانک‌ها است؟ یا این هم در خیابان فردوسی به یغما رفت!؟

مدیرعامل شرکت مرکزی کارگزاران امور زیارتی در ادامه با اشاره به بیانات رهبر انقلاب درباره توسعه سفرهای زیارتی تصریح کرد: مقام معظم رهبری فرمودند مردم از سفرهای سیاحتی غیر ضروری اجتناب کنند و توصیه به زیارت کردند؛ اما واقعا بانک مرکزی چه مقدماتی را برای این امر مهم فراهم کرده است؟

فعالان دفاتر زیارتی مسافر کشی می‌کنند

رضائیان در ادامه به بحرانی شدن اوضاع دفاتر زیارتی اشاره و خاطرنشان کرد: به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم ۳۰ هزار نفر در کشور و ۷۵۰۰ خانواده از محل فعالیت در حوزه زیارت عتبات عالیات ارتزاق می‌کنند، اما فعالان این قشر هم اکنون برای گذراندن زندگی خود مسافرکشی می‌کنند و زندگی برخی از آن‌ها به دلیل بیکاری و مشکلات اقتصادی در آستانه فروپاشی است.

مبادا از فرهنگ عاشورا بگذریم

وی در برابر این پرسش که برای رفع بحران از وضعیت سفرهای زیارتی چه راهکاری را پیشنهاد می‌کند گفت: اگر به ازای هر زائر حدود ۳۰۰ دلار ارز جهت خدمات در عراق تخصیص یابد شاید بتوان صنعت سفرهای زیارتی را نجات داد، البته منظور ما ارز ۴۲۰۰ تومانی نیست که اگر باشد خواسته بالایی برای مردم متدین و شیعه ایران نیست. ارزی معادل ۵۰۰۰ تا ۵۵۰۰ تومان هم می تواند سفرهای زیارتی را برای شیعیان ایرانی فعال نگهدارد.

این فعال دفاتر زیارتی در پایان هشدار داد: ایران بزرگترین کشور شیعه در جهان است و پرچمدار فرهنگ عاشورا در دنیا، مبادا به خاطر سوء مدیریت ها از بزرگترین فلسفه انقلاب اسلامی یعنی دفاع از فرهنگ حسینی بگذریم و مبادا مردم ارادتمند به اهل بیت و امام حسین(ع) را به بهانه های قابل رفعی همچون نبود ارز از زیارت عتبات عالیات محروم کنیم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن