اربعیناربعین 98دانستنی هاراهپیمایی اربعین

نکات ضروری برای زائران اربعین

در آستانه ی شور اربعین حسینی و خیل عظیم زیارت کنندگان حضرت سیدالشهدا علیه السلام  لازم دانستیم نکات ضروری و کاربردی را به اطلاع زائران اربعین برسانیم

داروخانه آنلاین داروپلاس

نکات ضروری برای زائران اربعین

در آستانه ی شور اربعین حسینی و خیل عظیم زیارت کنندگان حضرت سیدالشهدا علیه السلام  لازم دانستیم نکات ضروری و کاربردی را به اطلاع زائران اربعین برسانیم

 

۱. در این چند روزی که عراق هستید، بین آنچه موکب‌های کوچک عراقی تقدیم شما می‌کنند با آنچه در موکب‌های پر زرق و برق ایرانی‌ها توزیع می‌شود، فرقی قائل نشوید. متاسفانه حضور پر رنگ برخی موکبهای ایرانی آن هم با آن همه زرق و برق در پذیرایی از زائران، حس میزبانی عراقیها را به چالش کشیده است. سعی کنید در موکب های عراقی هم تا جایی که مقدور است، سکنی داشته باشید. آنها باید ببینند اینجا ایرانی و عراقی نداریم و همه یک امت واحده هستیم.

۲. در این چند روزی که عراق هستید، اگر جایی فلان غذای ایرانی توزیع می‌شد، فریاد نزنید “غذای ایرانی !” با این کار عراقی‌ها احساس می‌کنند که برای آنها نیست! چرا که هیچ موکب عراقی هیچ‌وقت فریاد نمی‌زند غذای عراقی!

۳. در این چند روزی که عراق هستید، کمک کنید هزینه‌های دولت عراق برای جمع آوری زباله و بهداشت مسیرها بیش از پیش نشود.

۴. در این چند روزی که عراق هستید، به اعتقادات مذهبی و عربی عراقی‌ها، کاری نداشته باشید. اصلاً روی ایرانی و عراقی بودن صحبت نکنید.

۵. در این چند روزی که عراق هستید، غذایی نگیرید که نمی‌خورید. عراقی‌ها خیلی خیلی ناراحت می‌شوند! اگر هم گرفتید و بدتان آمد، به روی خودتان نیاورید و از طرف تشکر هم کنید. همان جا جلوی عراقیها ظرف غذا را دور نیندازید.

۶. در این چند روزی که عراق هستید، مراقب وسایل عمومی و مردمی عراقی‌ها باشید. خودروها، سرویس‌های بهداشتی، محل اسکان و…

۷. در این چند روزی که عراق هستید، بدانید که عراقی‌ها موظف به خدمت رایگان به شما نیستند! پس هرجا هزینه‌ای داشت، پرداخت کنید. مثلاً کرایه ماشین!

۸. در این چند روزی که عراق هستید، اگر در منزلی اسکان یافتید، خیال نکنید که میزبان تا هر وقت که شما بخواهید، تمایل دارد و می‌تواند از شما پذیرایی کند!

۹. در این چند روزی که عراق هستید، یادتان نرود که عراق، کشوری در حال جنگ و به شدت پرخرج است. خرج اضافی برای این کشور نتراشیم.

۱۰. در صورت امکان، چند هدیه کوچک از ایران خریداری کرده؛ در مسیر به نام ایران به کودکان عراقی هدیه دهید.

۱۱. با خادمان موکب ها از هر ملیتی، خوشرو باشید، قدردانی کنید و عکس یادگاری بگیرید.

۱۲. بعضاً برخی خانمهای ایرانی داخل موکبها آرایش می کنند. لطفاً توجه داشته باشید که زنان عراقی هرگونه آرایش کردن زنان، علی الخصوص در ایام عزای اهل بیت علیهمالسّلام را به شدت بد و قبیح می دانند.

۱۴. محور غربی، عبری، عربی شدیداً در حال تبلیغ در میان مردم عراق هستند که ایران کشور شما را تسخیر کرده است. حتماً با همان عربی دست وپا شکسته به عراقیها بگویید که دفاع از حریم اهل بیت (علیهم السّلام) و مردم عراق را وظیفه دینی ایرانی ها می دانید و از دوستی و صمیمیت دو ملت و از اینکه به نیابتشان به زیارت امام رضا (علیهالسّلام) خواهید رفت، بگویید. ان شاءالله

۱۶. در مسیر پیاده روی، برخی فرقه های انحرافی مانند کلبی ها، یمانی ها، صرخی ها و… حضور دارند. وقتتان را با بحث بیهوده با آنها هدر ندهید و در موکب هایشان نیز اقامت نکنید.

۱۷. تقریباً همه شما عزیزان ابراز تصویر برداری مناسب در اختیار دارید (حداقل دوربین گوشیهایتان). اتفاقات و صحنه های ناب این سفر بی نظیر را ثبت و ضبط کرده و با هشتگ های انگلیسی در شبکه های اجتماعی جهانی (مانند گوگل پلاس، فیس بوک، توییتر، اینستاگرام و…) به اشتراک بگذارید.

۱۸. هر سال به تعداد خبرنگاران غیر مسلمان کنگره عظیم اربعین افزوده می شود. شما عزیزان نمایندگان فرهنگ غنی ایرانی- اسلامی ما هستید. به گونه ای رفتار کنید و سخن بگویید که ایرانیان، به عنوان نمونه استاندارد و قابل یک شیعه به جهانیان معرفی شوند.

۱۹. امسال شیطان و ایادی او تمام حربه های خود را به کار گرفته اند تا راهیان این سفر را کم و کمتر و دلهای ایشان نسبت به هم را پر از کینه کنند. در این راه فقط به ندای «هل من ناصر» ارباب، دل بسپارید و گوش بر اصوات تفرقه افکنانه سپاهیان ابلیس ببندید. در حدّ توان خویش، کمکهای مادّی و معنوی خود را نثار برادران و خواهرانی کنید که در عزمشان نسبت به این سفر، موانعی وجود دارد.

۲۰. فراموش نکنیم شاید یکی از همین هزاران عزیزی که از کنارشان عبور می کنیم، مولا و صاحبمان حضرت ولی عصر ارواحنا فداه باشند. احترام زائران حضرت حسین علیه السّلام و این مسیر مقدس را حفظ کنیم.

زائر

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن