اخبارحج و زیارت

هماهنگی نهایی برای اعزام زائران به حج تمتع

رئیس سازمان حج و زیارت از آمادگی کامل همه بخش‌ها و دستگاه‌های دست‌اندرکار در عملیات حج تمتع امسال برای برگزاری هرچه‌بهتر این مراسم‌‌ خبر داد و گفت: هماهنگی نهایی برای اعزام زائران به حج تمتع انجام شده است.

داروخانه آنلاین داروپلاس

هماهنگی نهایی برای اعزام زائران به حج تمتع

رئیس سازمان حج و زیارت از آمادگی کامل همه بخش‌ها و دستگاه‌های دست‌اندرکار در عملیات حج تمتع امسال برای برگزاری هرچه‌بهتر این مراسم‌‌ خبر داد و گفت: هماهنگی نهایی برای اعزام زائران به حج تمتع انجام شده است.

علیرضا رشیدیان در نشست هماهنگی نهایی که با حضور مدیران ستادی و استانی حج و زیارت و دفاتر حوزه نمایندگی ولی فقیه در حج و سایر دستگاه‌ها و بخش‌های دست‌اندرکار اعم از وزارت امور خارجه‌، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌، شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، گفت: هماهنگی‌های لازم دررابطه با شروع عملیات حج از ثبت‌نام تا سازماندهی، حمل‌ونقل‌، اسکان، تغذیه و تدارکات و بهداشت و درمان و مباحث و حمایت‌های کنسولی‌، امور فرهنگی و بیمه‌ای زائران و غیره در تعامل و هم‌افزایی همه بخش‌ها به بهترین شکل ممکن انجام شده و تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهای مربوطه با همه بخش‌های دارای مسئولیت در داخل و نیز در عربستان به امضا رسیده و انجام شده است.

به گزارش تسنیم وی تصریح کرد: هماهنگی نهایی برای اعزام زائران به حج تمتع به انجام رسیده و این نشست برای استعانت از امام مهربانی‌ها و تلاش در انجام هرچه بهتر مسئولیت‌ها و وظایف در تعامل و هم‌افزایی بیشتر برای خدمت صادقانه به حجاج بیت الله الحرام برگزار شده است.

وی در بخشی از این نشست با بیان اینکه در سازمان حج و زیارت هم کنار تمام اقدامات و پیگیری‌ها برای برگزاری هرچه بهتر این مراسم و ایجاد هماهنگی و هم‌افزایی میان بخش‌های مختلف، با تلاش‌های صورت‌گرفته اعزام نیروهای ستادی به مراسم حج نسبت به سال قبل ۱۷ درصد کاهش یافت.

رشیدیان گفت: به‌منظور توسعه عادلانه استفاده از ظرفیت‌های نیروی انسانی تلاش شد توجه بیشتری به ظرفیت استان‌ها شود و در این راستا علی‌رغم کاهش نیروهای ستادی، آمار نیروهای استانی توانمند و دارای شایستگی را در این خدمت‌رسانی افزایش دادیم زیرا سیاست و نگاه ما در این اعزام‌ها شایستگی و توانمندی نیروها برای انجام مأموریت و امور محوله و ارائه خدمات بهینه برای زائران است.

وی تصریح کرد: در این راستا باید کنار هماهنگی‌های بیرونی چون تعامل میان بخش‌های بهداشتی و درمانی و وزارت امور خارجه و هواپیمایی و غیره باید مدیران و دست‌اندرکاران مربوطه در استان‌ها در موضوع اعزام و بازگشت زائران پیش‌بینی‌های لازم را داشته باشند و در این میان بحث سیاست پروازهای ایمن و بدون تأخیر که محور شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی است به‌عنوان هدفی مهم مورد توجه همه ما باشد و در بخش‌های مختلف از سازمان مرکزی حج و زیارت تا مدیریت‌های استانی و کارگزاران و ایستگاه‌های پروازی به‌گونه‌ای اقدام و برنامه‌ریزی شود که در صورت بروز مسئله و مشکلی به‌سرعت شرایط را مدیریت کنند.

وی در ادامه بر توجه به شرح وظایف ابلاغی در عملیات حج، تمرکز به طرح آسیب‌شناسی حج سال گذشته و رفع اشکالات، برنامه‌ریزی و داشتن طرح و برنامه برای انجام این عملیات به بهترین نحو ممکن با امکانات موجود تأکید و عنوان کرد: در عین آنکه مدیران موظفند برای موارد و حوادث غیرمترقبه و احتمالی که ممکن است در هر حوزه‌ای درجریان عملیات حج بروز کند در حوزه کاری و وظایف خود پیش‌بینی، برنامه‌ریزی و تدبیر لازم را داشته باشند تا مبادا عملیات عظیم حج از آن متأثر شود که این امر به هیچ وجه پذیرفتنی نیست.

رشیدیان همچنین همکاری، هم‌افزایی و هم‌پوشانی، برخورداری از صبر و تحمل و سعه صدر را کنار تلاش جهادی و اقدام به‌اندازه و به‌موقع توأم با سرعت و دقت در انجام همه امور و وظایف محوله را از جمله ضرورت‌هایی دانست که همه دست‌اندرکاران در سطوح و حوزه‌های مختلف باید محور عمل قرار داده و بدان توجه داشته باشند.

وی ابراز امیدواری کرد با توجه به بهره‌گیری هرچه بیشتر از ظرفیت‌های نرم‌افزاری که امسال در سازمان طراحی شده همچون بانک‌های اطلاعاتی حمل‌ونقل، مسکن، تغذیه و تدارکات، حمل‌ونقل و نیز سایر تسهیلاتی که برای ثبت‌نام کاروان‌ها و غیره ایجاد شد، امسال این سازمان با همراهی و تعامل همه بخش‌های مربوطه بتواند در بحث مدیریت هوشمند حج و کنترل، مدیریت، هدایت و نظارت بر این عملیات عظیم، سال خوبی را داشته باشد و حجاج در سلامت و امنیت کامل مراسمی سرشار از معنویت داشته باشند.

حجت‌الاسلام سیدعبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت هم در این جلسه با بیان اینکه “باید قدر این فرصت را که خداوند به همه ما عطا کرده بدانیم‌”، گفت‌: در این راستا باید همه توان خود را به‌کار بندیم و در این خدمتگزاری از هیچ تلاشی فروگذار نکنیم‌.

وی افزود‌: شعار محوری حج هماهنگی و اتحاد و انسجام است و در سایه آن باید ابعاد درونی خودسازی به‌ویژه تخلص به اخلاق دینی و اسلامی تمرکز یافته و در عین آنکه تقویت اخوّت دینی و برادری بیش از هر زمان بین حاجیان محور عمل قرار گیرد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت اظهار کرد‌: با توجه به فرصت و زمان طولانی سفر حج که برای برخی تا ۳۵ روز می‌رسد باید تلاش کرد تا حجاج بهره مناسب و مطلوبی از این زمان برای خودسازی و تقویت اخوت دینی ببرند.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه‌، صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌، زنگنه مدیرعامل هواپیمایی هما و برخی دیگر از مسئولان کشوری نیز در این نشست حضور داشتند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن