امکانات شهرهای زیارتیدانستنی ها

ویژگی های صحن مطهر علوی

داروخانه آنلاین داروپلاس

ویژگی های صحن مطهر علوی

مساحت کلى حرم مطهر علوى به همراه دیوار آجرى آن, (۱۳۲۴۰ مترمربع) مى باشد. بیشتر این مساحت شامل صحن مطهر مى شود. مساحت صحن مطهر, که از جهت شمال و شرق و جنوب, حرم مطهر را احاطه کرده, حدود (۴۲۱۹ مترمربع) مى باشد.

مورخان معتقدند در گذشته , کف صحن مطهر پـسـت بود. به مرور زمان و با تغییرات محیطى و افزایش دفن در صحن مطهر, کف صحن ارتفاع یافت و بعدها راه رفتن در صحن به علت زیادى قبرها دشوار شد. لذا در سال (۱۲۰۶ هجرى قمرى) علامه بزرگوار سید محمد مهدى بحرالعلوم (قدس سره) دستور داد کف صحن مطهر هموار گردد و براى دفن درگذشتگان سردابهایى ساخته شود. بانى این کار یک نیکوکار ایرانى بنام (میرخیرالله) بود. نام وى به همراه تاریخ انجام کار ضمن چند بیت شعر بر روى یک سنگ نبشته که بر سمت راست درساعت نصب شده, نقش بسته است. این أبیات از سرایش شاعر نجفى مشهور سید محمد زینی الحسنی (متوفى بسال ۱۲۱۶هجرى) مى باشد و در دیوان مخطوطش ثبت شده است.(۱)

این ابیات به این شرح است:

جزى (میر خیر الله) خیر الهه   کما جل فی الدارین منه جزاؤه

فقد کان تعظیم الشعائر دأبه   وفی کل ما یرضی الاله اعتناؤه

توعر حینا صحن روضه حیدر   فسواه سهلا للمشاه فناؤه

و مهده و الشکر لله دأبه   فأثنت علیه أرضه و سماؤه

فأنشئت لما أن بناه مؤرخا   (بنا میر خیر الله باد بهاؤه)

متأسفانه بسیارى از کتیبه ها, سنگ نبشته ها و تواریخ مهم و قدیمى حرم مطهر از بین رفته اند. سنگ نبشته فوق الذکر نیز در جایى که التمیمی به آن اشاره کرده موجود نمى باشد. گمان مى رود به همراه بسیارى از سنگ نبشته هاى مهم حرم برداشته شده است.

در ماه شوال سال (۱۳۱۵ هجرى) , به دستور سلطان عبدالحمید دوم, سنگ کف صحن برداشته شده و پس از بازسازى سردابها, مجددا باز گردانده شد. طى این بازسازى, آرامگاه برخى از سلاطین کشف شد و بسیارى از مردم نجف شاهد این قبور بودند. کار بازسازى سردابهاى صحن مطهر در روز پنجشنبه, دهم جمادى الثانى سال (۱۳۱۶هجرى قمرى) به پایان رسید. علامه سید جعفر آل بحرالعلوم, ماده تاریخ این واقعه را در بیتى شعرى سروده است:

وقد فرش السلطان ساحه حیدر   فراش علا أرخ ( لقد فرش العرشا)(۲)

در سال (۱۳۵۳هجرى قمرى) سنگ کف صحن مطهر تعویض شد. بانى این کار (میرخیرالله البحرانی) بود.(۳).در ماه ربیع الأول سال (۱۳۶۹ هجرى قمرى ـ ۱۹۴۰ میلادى) با تلاش طاهر سیف الدین, سلطان طائفه بهره در هند, سنگ مرمرى که جلا داده شده, براى کف صحن مطهر آورده شد. در سال (۱۳۷۰ هجرى قمرى ـ ۱۹۵۱میلادى) نورى السعید, نخست وزیر وقت عراق به شهر نجف آمد و در حرم مطهر علوى کمبودهاى بسیارى یافت. لذا دستور داد یک کمسیون فنى و مهندسى براى تأمین نیازها و رفع کمبودهاى حرم مطهر تشکیل شود. این کمسیون طى گزارشى اعلام کرد هزینه ى تأمین نیازهاى حرم مطهر (۲۵۵۰۰ دینار) مى باشد. این مبلغ از بودجه دولت تأمین شده و هر نیاز و نقصى که کمسیون فنى آن را تشخیص داد بود رفع شد و در ماه فوریه سال (۱۹۵۲میلادى) کلیه پروژه ها و بازسازى ها به انجام رسید. (۴)

در سال (۱۴۰۱ هجرى قمرى ـ ۱۹۸۱میلادى) سنگ کف صحن مطهر تعویض شده و با سنگ مرمر ایتالیایى پوشانده شد. در ماه ذی قعده سال (۱۴۲۸هجرى قمرى ـ نوامبر۲۰۰۷میلادى) آخرین پروژه تعویض مرمر آغاز شد. در این پروژه از مرمر ثاسیوس یونانى استفاده شد و در (۱۷ ربیع الأول سال ۱۴۳۰ هجرى قمرى ـ ۲۰۰۹ میلادى) افتتاح گردید.

یادداشت ها

۱٫   مشهد الامام, محمد على التمیمی ۲۴۵:۱

۲٫   همان , ۲۴۶:۱٫

۳٫   المفصل, دکتر حسن الحکیم ۱۲۶:۲

۴٫   مشهد الامام, محمد على التمیمى ۲۵۲:۱ ـ ۲۵۶

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن