اهل‌بیت (ع)شناخت اهل بیت و اصحاب (ع)

یاران شیدای سیدالشهدا علیه السلام/سَیف بن حارث بن سُریع جابری

معرفی یاران شیدای امام حسین(ع) که به جناب سيف بن حارث بن سريع جابری سلام‌الله‌علیه از یاران امام حسین علیه‌السلام در دشت کربلا اختصاص دارد

داروخانه آنلاین داروپلاس

یاران شیدای سیدالشهدا علیه السلام/سَیف بن حارث بن سُریع جابری

معرفی یاران شیدای امام حسین(ع) که به جناب سیف بن حارث بن سریع جابری سلام‌الله‌علیه از یاران امام حسین علیه‌السلام در دشت کربلا اختصاص دارد

اشاره

زائر/«سیف» فرزند «حارث» فرزند «سریع» از قبیله همدان است(۱). او به همراه برادر مادری خود «مالک بن عبد بن سریع» که پسر عموی او نیز بود در کربلا حضور یافت و در حمایت از امام و اهداف زنده او به شهادت رسید(۲).

شهادت سیف بن حارث

پیش از ورود به میدان نبرد، او و پسر عمویش «مالک» متوجه امام حسین علیه‌السلام شدند و عرض کردند: «السلام علیک یابن رسول الله؛ ای پسر پیامبر! سلام بر تو باد» امام در پاسخ فرمود: «و علیکما السلام و رحمه الله؛ بر هر دوی شما سلام و رحمت الهی باد»(۳) این یاور فداکار در «زیارت رجبیه» و در زیارت ناحیه مقدسه مورد سلام امام واقع شده‌اند(۴).

ابومخنف حادثه‌ای را نقل فرموده که خواندنی است: این دو برادر (سیف و مالک) در خدمت امام بودند. به ناگاه «حنظله بن سعد» پیشی گرفت و به موعظه قوم پرداخت و جنگید تا به شهادت رسید(۵). در این هنگام بود که این دو مرد از دیگران پیشی گرفتند و به خدمت امام آمدند و اذن نبرد گرفتند. پس از آن، هر کدام از دیگری حمایت می‌کرد و هوادار او می‌بود تا این که هر دو به شهادت رسیدند(۶).

درسی که می‌توان گرفت:مؤمنان دو گونه‌اند: برخی امام را برای منافع خود می‌خواهند و برخی خود و تمام هستی خویش را برای امام می‌خواهند. گروه اول، خودپرستانی‌اند که از امام و دینشان برای خود و دنیای خویش سرمایه می‌اندوزند، ولی گروه دوم، بحق مسلمان‌اند و امام را پیشوا و رهبر واقعی خود دانسته‌اند. و از این راه، اهل ولایت و معرفت‌اند.

ادامه دارد

——————————————————

پی نوشت‌ها:

۱. سماوی نام پدر «سیف» را «حرث» ضبط کرده است، ابصار العین، ص ۱۳۲

۲. الکامل فی التاریخ، ج ۲، ص ۵۶۸

۳. بحارالانوار، ج ۴۵، ص ۳۱

۴. اقبال الاعمال، ج ۳، ص ۳۴۵

۵. پس از این درباره «حنظله بن اسعد» و موعظه او سخن خواهیم گفت

۶. تاریخ الامم و الملوک، ج ۵، ص ۴۴۳؛ مثیر الاحزان، ص ۶۶

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن