اخبارساخت و ساز عتبات

​صحن حضرت زهرا (س) حرم علوی آماده افتتاح شد

معاون هماهنگی و مشارکت های مردمی ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور گفت: صحن حضرت فاطمه زهرا (س) بخشی از طرح توسعه حرم امام علی (ع) به عنوان بزرگترین پروژه مذهبی جهان اسلام آماده بهره برداری شده است.

داروخانه آنلاین داروپلاس

​صحن حضرت زهرا (س) حرم علوی آماده افتتاح شد

معاون هماهنگی و مشارکت های مردمی ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور گفت: صحن حضرت فاطمه زهرا (س) بخشی از طرح توسعه حرم امام علی (ع) به عنوان بزرگترین پروژه مذهبی جهان اسلام آماده بهره برداری شده است.

حمید افضلی، معاون هماهنگی و مشارکت های مردمی ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور، اظهار داشت: عملیات اجرایی صحن حضرت فاطمه زهرا (س) در حرم امام علی(ع) از ۶ سال قبل آغاز شد و آیین بهره برداری از آنان تا پایان امسال برگزار می شود.

وی افزود: ظرفیت حرم حضرت علی (ع) با بهره برداری از این طرح ۲۰ برابر افزایش یافته و به حدود ۲۲۰ هزار مترمربع می رسد.

معاون هماهنگی و مشارکت های مردمی ستاد بازسازی عتبات عالیات کشور بیان کرد: طرح توسعه حرم حضرت سیدالشهداء (ع) به میزان ۱۶۵ هزار مترمربع نیز از یک سال قبل آغاز شده و با افتتاح آن ظرفیت این حرم ۱۴ برابر افزایش می یابد.

پروژه صحن حضرت فاطمه (س) یکی از بزرگترین پروژه های عمرانی در تاریخ عتبات عالیات به شمار می رود. طراح، مجری و بانی این پروژه ستاد بازسازی عتبات عالیات در جمهوری اسلامی ایران بوده و در این زمینه هماهنگی های لازم به صورت کامل با  دیوان عالی اوقاف عراق و آستان قدس علوی صورت گرفته است.

صحن حضرت فاطمه (س) با مساحتی بالغ بر (۶۱ هزار متر مربع) چهار برابر صحن قدیم حرم مطهر بوده و یکی از مهمترین بخشهای توسعه و ساماندهی فضای حرم مطهر علوی به شمار می رود.

ساختمان پروژه شامل ۴ طبقه و دارای چندین رواق بزرگ است. علاوه بر آن فضاهای روباز و سبز نیز در این پروژه در نظر گرفته شده است.

این پروژه در ضلع غربی حرم مطهر در حال اجراست و تا آرامگاه صافی صفا و مقام امام زین العابدین(ع) امتداد دارد.

پروژه بزرگ صحن فاطمه (س) علاوه بر فضاهای عبادتی و زیارتی شامل دو ساختمان است: ساختمان موزه به منظور نگهداری و نمایش آثار تاریخی و عتیقه جات موجود در خزینه حرم مطهر و ساختمان بخشهای اداری و کتابخانه آستان با ظرفیت یک ملیون کتاب و مجهز به کارگاه ترمیم نسخ خطی. همچنین یک شبستان بزرگ به منظور برگزاری دروس حوزوی و سخنرانی های دینی در این پروژه در نظر گرفته شده است.

مهمترین بخش این پروژه فضای عبادتی و زیارتی آن بوده که ۵۰ درصد از کل مساحت را تشکیل می دهد. فضای عبادتی و زیارتی شامل یک مصلای بزرگ است و تمامی خدمات رفاهی از قبیل مهمانسرای زائران و سرویس بهداشتی و غذاخوری خادمان حرم در آن در نظر گرفته شده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن